Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Αργεντινή: Επιτέλους νίκη για Βελέζ!! (videos)

Για πρώτη φορά από τις… 4 Μαρτίου, η Βελέζ πήρε τρεις βαθμούς σε αγώνα του αργεντίνικου πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με 2-0 της Κίλμες.
Ο Φακούντο Φερέιρα πέτυχε αμφότερα τα τέρματα, καθώς βρήκε δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 18ο λεπτό και «διέλυσε» την αντίπαλη άμυνα για το 2-0 στο 63ο. Η νίκη δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό για τους «φορτίν» αναφορικά με το φετινό πρωτάθλημα, αλλά έφερε την Κίλμες στο όριο του υποβιβασμού, καθώς οι ηττημένοι του αγώνα διατηρούν πια ισχνό προβάδισμα απέναντι στην Ιντεπεντιέντε στην τριετή κατάταξη.
Νωρίτερα, η Κολόν κέρδισε με 2-0 τους Ολ Μπόις χάρη σε γκολ των Εμάνουελ Γκιγκλιότι στο 77ο λεπτό και Φακούντο Κουρουχέτ στις καθυστερήσεις. Μάλιστα, ο Φακούντο Κουιρόγκα των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε στο πρώτο γκολ, καθώς παραχώρησε πέναλτι όντας τελευταίος παίκτης.
7
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.