Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2013

Έσπασαν το… ρόδι με 100άρα τα Τρίκαλα!

Την πρώτη τους νίκη στην Α1 μπάσκετ των ανδρών πανηγυρίζουν τα νεοφώτιστα Τρίκαλα που επιβλήθηκαν στην έδρας τους του Ικάρου Χαλκίδας με 100-65, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Έσπασαν το… ρόδι με 100άρα τα Τρίκαλα
Διαστάσεις… θριάμβου έδωσαν στην πρώτη τους νίκη στην Α1 τα Τρίκαλα. Η θεσσαλική ομάδα επιβλήθηκε εύκολα στην έδρα της του Ικάρου με 100-65, για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος και... έσπασε το ρόδι καθώς μαζί με τον Κολοσσό ήταν οι μοναδικές ομάδες που μετρούσαν μέχρι τώρα μόνο ήττες.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το πρώτο δεκάλεπτο τις… προθέσεις του και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα της Χαλκίδας να τους απειλήσει.

Ο Έβανς κορυφαίος των νικητών με 25 πόντους. Από κοντά και ο Γιούινγκ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Γκαγκαλούδης (20π.)

Θεαματικό ξεκίνημα έκαναν οι γηπεδούχοι. Με πολύ καλό ποσοστό από την περιφέρεια, συγκέντρωση στο παρκέ και καλή άμυνα δεν άφησαν κανέναν περιθώριο στην ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη τρέχοντας επιμέρους 19-2. Το μόνο που κατάφερε ο Ίκαρος είναι να μειώσει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 29-16. Πιο συγκεντρωμένοι στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι. Εστίασαν στην άμυνα, ανάγκασαν σε λάθη τους αντιπάλους τους και ψαλίδισαν στο ημίχρονο τη διαφορά στους δέκα πόντους (45-35).

Η αντεπίθεση του Ικάρου συνεχίστηκε και στις αρχές του δεύτερου μέρους πλησιάζοντας στου πέντε (45-40). Τα Τρίκαλα αφυπνίστηκαν στο σημείο εκείνο, αποκαθιστώντας το διψήφιο πλεονέκτημά τους και φτάνοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +15 (67-52). Παρά τις προσπάθειες της ομάδας της Χαλκίδας να γυρίσει το ματς, αυτό δεν συνέβη καθώς οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο… αμφισβήτησης στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μετά από κάποιο σημείο… παραδόθηκαν με τη διαφορά να φτάνει στο φινάλε στη μέγιστη τιμής της το +35 (100-65).

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 45-35, 67-52, 100-65

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 25 (7 ριμπάουντ), Περούνιτσιτς, Γιούινγκ 17 (12 ριμπάουντ), Γιαννακίδης 5 (1), Πέτροβιτς 16 (4), Γκρέιντζερ 10 (1), Δεληγιάννης 4, Ματαλόν, Φούντας 3 (1), Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2, Μουτακαμπίρ 18 (4)

Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ, Γκόβενς 8 (1), Παπανικολόπουλος 3 (1), Άσκα 14, Μανωλόπουλος 5 (1), Σάτον 12 (10 ριμπάουντ), Γκαγκαλούδης 20 (2), Μπορόβνιακ 1, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μπεκ 2, Μπέμπης. Πηγή: sport-fm.gr