Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2013

Ομπράντοβιτς ο… άχαστος!

Τι κι αν βρέθηκε στο -10 με την Παρτίζαν; Η Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς νίκησε τους Σέρβους με 88-78, για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Euroleague παραμένοντας αήττητη μαζί με Ρεάλ και ΟΣΦΠ.

Ομπράντοβιτς ο… άχαστος
Το… τρένο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η «Φενέρ» συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της στη φετινή Euroleague. Η τουρκική ομάδα επικράτησε και της Παρτίζαν στο Βελιγράδι με 88-78, για την τέταρτη αγωνιστική του Α’ ομίλου της διοργάνωσης κάνοντας το 4/4 και παραμένοντας αήττητη μαζί με τον Ολυμπιακό και τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ομάδα του «Ζοτς» αν και βρέθηκε στο -10 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, κατάφερε γρήγορα να μαζέψει τη διαφορά αλλά, να προηγηθεί και τελικά να φτάσει στη νίκη.

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς κορυφαίος των νικητών με 26πόντους. Ο Λοβέρν ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους με 20.

Η «Φενέρ» ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου (8-12), οι γηπεδούχοι όμως αφυπνίστηκαν στο τελευταίο τρίλεπτο και με και με επιμέρους 9-1 κατάφεραν να πάρουν τα ηνία στο σκοράρισμα (17-13). Και δεν σταμάτησαν εκεί καθώς με νέο 13-6 οι Σέρβοι βρέθηκαν να έχουν διψήφιο προβάδισμα (30-19). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν, βελτίωσαν την άμυνά τους και με εννέα αναπάντητους πόντους μείωσαν στο καλάθι (30-28). Η ομάδα του Βουγιόσεβιτς έτρεξε δικό της 6-0 για το 36-28 και κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το ημίχρονο το πλεονέκτημα των οκτώ πόντων (38-30).

Η Παρτίζαν με βολές του Κίνσεϊ έφτασε στο +10 (40-30) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά… τιμωρήθηκε για αυτό με επιμέρους 10-1 των φιλοξενούμενων για το 41-40. Με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς on fire η «Φενέρ» κατάφερε να πάρει και προβάδισμα (51-52) για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο και να το διατηρήσει μέχρι την ολοκλήρωση των 30’ 57-60. Το μομέντουμ ήταν με τους φιλοξενούμενους και αυτό τους βοήθησε να φτάσουν στο +11 (73-64) πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι το πάλεψαν μείωσαν και στους επτά (78-85) όμως η άμυνά τους δεν τους βοήθησε για κάτι περισσότερο, με την Φενερμπαχτσέ να φτάνει εύκολα στην τέταρτή της νίκη στον Α’ όμιλο με 88-78.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-30, 57-60, 78-88

Παρτίζαν (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 20 (10 ριμπάουντ), Βέστερμαν 13 (1), Ντάλο 2, Μιλουτίνοφ 8, Μιλοσάβλιεβιτς 6, Μπογκντάνοβιτς 6 (1), Γκάγκιτς 3 (5 ριμπάουντ), Μούσλι 2, Σάλιτς, Άντριτς, Κίνσεϊ 18 (7 ριμπάουντ), Μπεζμπράντιτσα

Φενερμπαχτσέ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 14 (1), Ονάν, Μπιέλιτσα 12 (2), Ερμίς, Μαχμούτογλου, Κλέιζα 2, Βίντμαρ 8 (5 ριμπάουντ), Ζόριτς 5, Σιπαχί 10, Μπίρσεν, Μπογκντάνοβιτς 26 (6), Πρέλντζιτς 11 (6 ριμπάουντ). Πηγή: sport-fm.gr