Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2014

Επιστροφή Σαμαρά και καρέ...!

Ο περίπατος της Σέλτικ στη Σκωτία συνεχίζεται. Οι «Κέλτες» με τον Γιώργο Σαμαρά να επιστρέφει στην ενδεκάδα, συνέτριψαν 4-0 τη Χιμπέρνιαν και διεύρυναν το αήττητο τους σε είκοσι δύο παιχνίδια.

Επιστροφή Σαμαρά και καρέ...
Με τον Γιώργο Σαμαρά να επιστρέφει στη βασική ενδεκάδα μετά από δύο παιχνίδια, αλλά να μην καταφέρνει να χρίζεται σκόρερ, η Σέλτικ δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα Σκωτίας.

Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος πέρασε νικηφόρα και από το Εδιμβούργο, επικρατώντας 4-0 της Χιμπέρνιαν και διεύρυνε το αήττητο της σε είκοσι δύο παιχνίδια (19 νίκες και 3 ισοπαλίες). Το σκορ άνοιξε μόλις στο 8ο λεπτό ο Κόμονς και στο 77’ ο Φαν Ντάικ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τρίτο γκολ σημείωσε στο 83’ ο Πούκι και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κόμονς με πέναλτι στο 90ο λεπτό.

Πλέον, η Σέλτικ έφτασε τους 60 βαθμούς, έχοντας 15 περισσότερους από την δεύτερη Αμπερντίν, αλλά και δύο παιχνίδια λιγότερα. Ο τίτλος είναι στο… τσεπάκι της και αυτό που μένει να δούμε, είναι πότε θα τον κατακτήσει και μαθηματικά…