Ακάθεκτες προχωρούν Λάρισα και Λαμία, οι οποίες πέρασαν τα εμπόδια του Κάστορα και Μαχητή Τερψιθέας αντίστοιχα, βάζοντας ισχυρά θεμέλια ανόδου στην Football League. Ισόπαλο το Προοδευτική-Ιωνικός.

«Τρένα» Λάρισα και Λαμία
Τις νίκες συνέχισαν και στην 15η αγωνιστική Λάρισα και Λαμία. Οι πρωτοπόροι του 2ου και 3ου ομίλου αντίστοιχα δεν παύουν να επιβεβαιώνουν την εξαιρετική τους φόρμα και να βλέπουν όλο και πιο καθαρά την άνοδο στην Football League. Πλέον μετά την ΑΕΚ, οι δυο ομάδες δείχνουν τα ακλόνητα φαβορί της Γ’ έθνικής.

Λάρισα - Κάστορας 4-0

Με εμφατικό τρόπο (4-0) πέρασε το εμπόδιο του Κάστορα η Λάρισα και συνέχισε την προσπάθειά της για την άνοδο στην Football League. Η ομάδα του κάμπου εξακολουθεί να βρίσκεται πρώτη στον 2ο όμιλο, αυξάνοντας τη διαφορά από τον δεύτερο, Οικονόμο Τσαριτσάνης στους επτά βαθμούς.

Οι «βυσσινί» έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στον αδύναμο Κάστορα κάτι που άρχισε από το πρώτο μόλις λεπτό, με τον Γκούρτσα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Η Λάρισα δεν επαναπαύτηκε και δέκα λεπτά αργότερα (11’) ο Μπλέντι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο ίδιος παίκτης βρήκε και πάλι στόχο στο 35’ επιβεβαιώνοντας τον περίπατο της ΑΕΛ. Το πρώτο μέρος τελείωσε με τον Ρούσση να πραγματοποιεί το 4-0 στο 45’.

Μαχητής Τερψιθέας - Λαμία 1-2

Με τον γνωστό της τρόπο φέτος πέρασε από την έδρα του Μαχητή Τερψιθέας η Λαμία (2-1) και διατήρησαν την διαφορά τους από τη δεύτερη Κύμη στους πέντε βαθμούς. Η ομάδα της Ρούμελης με δυο γκολ στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα έφυγε με το τρίποντο από την Λάρισα.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν βραχυκυκλωμένοι στην αρχή του αγώνα και ο Μαχητής Τερξιθέας τους δυσκόλεψε ακόμα πιο πολύ καθώς στο 19’ της αναμέτρησης ο Νικουλής άνοιξε το σκορ με πέναλτι (1-0). Η Λαμία έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και να φέρει το ματς στα μέτρα της, ωστόσο ο Λέμα, ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής μίλησε και πάλι. Στο 73’ έφερε τον αγώνα στα ίσα (1-1) και έδωσε πνοή στους πρωτοπόρους, οι οποίοι για άλλη μια φορά φέτος έφεραν το ματς «τούμπα» στο 81’ με τον Ευσταθίου.

Προοδευτική - Ιωνικός 0-0

Αγώνα από τα παλιά είχαμε στον Κορυδαλλό με την Προοδευτική να υποδέχεται τον Ιωνικό. Το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στις δυο γειτονιές θύμισε της μάχες των δυο ομάδων στην Α΄εθνική πριν από χρόνια και αυτό το επιβεβαίωσε και η ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο κόσμος στις κερκίδες.

Παρόλα αυτά ο αγώνας δεν ήταν αντάξιος των προσδοκιών με τις δυο ομάδες να «κολλάνε» στο 0-0. Νευρικός αγώνας με λίγες φάσεις από τις δυο πλευρές ήταν η εικόνα του 90λεπτου. Μεγάλος χαμένος της υπόθεσης βγήκε ο Ιωνικός καθώς με αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με τη νίκη των Τραχώνων (1-0) επί του Ατσαλένιου τον έριξε από την κορυφή του 5ου ομίλου της Γ’ εθνικής.