Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2014

Και χωρίς... Μέσι, κορυφή!!

Για 59η σερί αγωνιστική η Μπαρτσελόνα φιγουράρει στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος –έστω και σε ισοβαθμία με την Ατλέτικο- αφού επικράτησε 3-0 της Μάλαγα, με τον Μέσι να μην βάζει κανένα γκολ.

Και χωρίς... Μέσι, κορυφή! (video)
Συνήθως βάζει γκολ. Και οδηγεί μόνος του την Μπαρτσελόνα σε νίκες. Ε, η αποψινή βραδιά ήταν απ’ αυτές που ο Μέσι περιορίστηκε σε δεύτερο ρόλο και άφησε τους πρωταγωνιστικούς στους συμπαίκτες του, οι οποίοι έγραψαν το 3-0 κόντρα στην Μάλαγα.

Στο 5’ ο Αλέχις Σάντσες είχε δοκάρι και στη συνέχεια οι «μπλαουγκράνα» έδειξαν να σαστίζουν. Για καλή τους τύχη, πέντε λεπτά πριν βγει το ημίχρονο ο Πικέ έλυσε το... γόρδιο δεσμό των Ανδαλουσιάνων και έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο. Στην επανάληψη και γρήγορα-γρήγορα η Μπάρτσα «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, με τον Πέδρο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 55’ και έξι λεπτά αργότερα ο Σάντσεζ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, ο Τσάβι γνώριζε την αποθέωση, με τους Καταλανούς να του χαρίζουν standing ovation για το γεγονός πως ξεπέρασε τις 700 συμμετοχές με την φανέλα του συλλόγου, ενώ πλέον η ομάδα του Μαρτίνο ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή, έστω και σε ισοβαθμία με την Ατλέτικο (54), ούσα εκεί για 59η σερί αγωνιστική, από την πρώτη δηλαδή του 2012-13.