Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014

Έξι στα έξι η Μπάρτσα!!

Mε τον Μπραντ Όλεσον να σημειώνει τους 15 από τους 17 πόντους του στην τελευταία περίοδο, η Μπαρτσελόνα έκανε το 6 στα 6 με το 80-70 επί της Αρμάνι

Έξι στα έξι η Μπάρτσα
Η Μπαρτσελόνα είχε 1/10 τρίποντα, όταν τελείωσε την 3η περίοδο. Στην τελευταία σημείωσε έξι (τρία ο Όλεσον κι από ένα οι Χουέρτας, Παπανικολάου, Νάχμπαρ) και με ένα 31-18 έκαμψε την αντίσταση της Αρμάνι με 80-70. Ο Κώστας Παπανικολάου, έκανε αισθητή την παρουσία του στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, όταν οι Καταλανοί έκαναν την αντεπίθεση τους και τελείωσε με 3 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 ασίστ και 2 τάπες (σε κρίσιμο σημείο). Ο Μπραντ Όλεσον είχε 17 για τη νικήτρια και 16 ο Τόμιτς, ενώ από την άλλη ο Λάνγφορντ είχε 18 και ο Σάμουελς 14.

H Αρμάνι κατόρθωσε να κρατήσει χαμηλά το σκορ στην πρώτη περίοδο, με τους Ισπανούς να είναι εξαιρετικά άστοχοι, έξω από τη γραμμή των 6.75. Έτσι μοιράζοντας το σκοράρισμα σε πολλούς παίκτες και δίχως να κάνει πολλά στην επίθεση, προηγήθηκε με 15-12. Στην δεύτερη περίοδο, ήρθαν από τον πάγκο η Σάδα και Αμπρίνες να δώσουν ενέργεια και να σημειώνουν 7 και 5 πόντους αντίστοιχα, οδήγησαν την Μπαρτσελόνα σε ένα σερί 8-0 για να δώσουν προβάδισμα στην Μπάρτσα με 5 πόντους. Όμως από εκεί και μετά η Αρμάνι πήρε τέσσερα τρίποντα, δύο άμεσα από τους Τσερέλα και Λάνγκφορντ και δύο έμμεσα με γκολ-φάουλ από τους Σάμουελς και Γκάνι Λαβάλ, με τον τελευταίο να κλείνει την πρώτη περίοδο, βάζοντας μπροστά με δύο την ιταλική ομάδα.

Η 3η περίοδος κύλησε στο ίδιο τέμπο, καθώς ο Άντε Τόμιτς ήταν ο μόνος που σκοράριζε για την Μπάρτσα, την ώρα που όλοι έβαζαν το λιθαράκι τους για την Αρμάνι. Ο ομάδα του Μπάνκι είχε ένα σταθερό προβάδισμα με πέντε πόντους, που έχασε αρκετές ευκαιρίες να το διευρύνει. Ο Χουέρτας με τέσσερις σερί πόντους, έριξε την διαφορά στους τέσσερις, αλλά ο Σαμάρνο Σάμουελς με δύο βολές, έφερε και πάλι την Αρμάνι να προηγείται με τρεις στο τέλος της 3ης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο η Μπάρτσα, μετρούσε 1/10 τρίποντα, την ώρα που ο Σάμουελς με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ήταν το σημείο αναφοράς του αγώνα.

Ένα ξέσπασμα έξω από τη γραμμή των τριών πόντων με η Μπαρτσελόνα κάνει το 58-54, με τους Όλεσον, Χουέρτας και Παπανικολάου, που είχε ρίξει λίγο νωρίτερα και μια θεαματικότατη τάπα, να σημειώνουν από ένα τρίποντο. Ο Λανγκφορντ με τρίποντο από πολύ μακριά μειώνει στον έναν πάλι 58-57. Ο Λόρμπεκ κάνει το 60-57, αλλά ο Λάνγκφορντ με γκολ-φάουλ ξαναφέρνει το ματς στα ίσια (60-60), 6:48 πριν το τέλος. Σ’ εκείνο το σημείο η Μπαρτσελόνα πάτησε…γκάζι με πέντε πόντους του Όλεσον και ένα έμμεσο τρίποντο του Τόμιτς για να ξεφύγει με 8 (68-60) περίπου στα μισά της τελευταίας περιόδου. Ο Όλεσον και ο Νάχμπαρ με δύο ακόμα τρίποντα απάντησαν στο ένα έμμεσο του Λάνγκφορντ και ένα του Τζέρελς για το 76-68 1:13 πριν το τέλος, που ουσιαστικά καθάρισαν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 35-37, 49-52, 80-70

Μπαρτσελόνα: Χουέρτας 9 (1), Ναβάρο 6, Παπανικολάου 3 (1),Λόρμπεκ 4, Τόμιτς 16, Ντόρσεϊ 6, Σάδα 7, Αμπρίνες 7 (1), Όλεσον 17 (3), Νάχμπαρ 5 (1)

Αρμάνι: Τζέρελς 12 (2), Χάκετ 9, Μος 5 (1), Σι Τζέι Γουάλας 3 (1), Λαουάλ 6, Τζεντίλε, Τσερέλα 3 (1), Μέλι, Λάνγκφορντ 18 (2), Σάμουελς 14

Διαιτητές: Χριστοδούλου (Ελλάδα), Ζάστσκουκ (Ουκρανία), Βοζίνοβιτς (Σερβία) Πηγή: sport-fm.gr