Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014

Θα ακούει… Άρη και θα τρέχει!!

Μετά τον ημιτελικό του Κυπέλλου, ο Άρης νίκησε τον Πανιώνιο και στη Νέα Σμύρνη για το πρωτάθλημα με 68-63. Κορυφαίος ο πρώην κυανέρυθρος Αθηναίου με 16 πόντους. «Έσπασαν» τα καλάθια οι γηπεδούχοι.

Θα ακούει… Άρη και θα τρέχει
Νίκη που τον απομακρύνει ακόμη περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού πέτυχε ο Άρης επί του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη με 68-63 για τη 18η αγωνιστική. Ο Γιάννης Αθηναίου, που μέχρι πέρσι φορούσε τα κυανέρυθρα, με 16 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κίτρινους». Απελπιστικά άστοχοι οι γηπεδούχοι που είχαν 15/47 δίποντα και 5/20 τρίποντα.

Ο αγώνας

Η αστοχία ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του πρώτου μέρους. Ο Πανιώνιος με τον Κάρτερ να πετυχαίνει 8 γρήγορους πόντους προηγήθηκε με 13-8 χάρη σε ένα σερί 7-0, όμως Πελεκάνος και Μποχωρίδης κράτησαν μέσα στο παιχνίδι τον Άρη. Μάλιστα οι «κίτρινοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα (15-16) εκμεταλλευόμενοι τα 3/16 δίποντα των γηπεδούχων. Τα μακρινά σουτ και τα επιθετικά ριμπάουντ επέτρεψαν στους «κυανέρυθρους» να αποσπαστούν 29-23, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με επτά αναπάντητους πόντους (29-30), προτού ο Σαλούστρος γράψει τον επίλογο του «φτωχού» ημιχρόνου με 33-31.

Η παροιμιώδης αστοχία του Πανιωνίου συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Ο Άρης με Βεζένκοφ κι Αθηναίου έφτασε και στο +4 (39-43), την ώρα που οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έφτασαν στα 8/33 δίποντα και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Θεσσαλονικείς με προβάδισμα έξι πόντων (44-50). Οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο και στην τέταρτη περίοδο, αλλά οι «κίτρινοι» ήταν λιγότερο κακοί στην επίθεση και έφτασαν στους επτά (49-56) στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Τα γκολ-φάουλ από Μίλμπουρν και Λάνγκφορντ μάζεψαν τη διαφορά στους τρεις (55-58), αλλά το τρίποντο του Βεζένκοφ έφερε τον Άρη στους έξι (57-63) δύο λεπτά πριν το τέλος. Μέσα σε ένα λεπτό ο Πανιώνιος πλησίασε στο καλάθι, αλλά ο Αθηναίου με τρίποντο στα 42’’ για τη λήξη οδήγησε την ομάδα του σε διαφορά πέντε πόντων (61-66) και ουσιαστικά στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-15, 33-31, 44-50, 63-68.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 10, Ντούβνιακ 3, Κάρτερ 16, Μίλμπουρν 3, Αθανασούλας 2, Μπατής 5, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 10, Μισέλ 7, Σίμτσακ 3, Κυρίτσης, Σαλούστρος 2.

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 10, Χαντ 1, Πελεκάνος 15, Γκίκας, Τσακαλέρης 2, Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 13, Σαρικόπουλος 3, Μούρτος 2, Αθηναίου 16.

Διαιτητές: Γκόντας, Ταβουλαρέας, Παναγιώτου. Πηγή: sport-fm.gr