Δευτέρα 3 Νοεμβρίου 2014

«Πράσινη»… περιφερειακή ανάπτυξη!!

Για άλλη μία φορά ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός έξω από τα 6,75μ. (πέτυχε 14 τρίποντα), με αποτέλεσμα να νικήσει 96-70 τα Τρίκαλα και να διατηρήσει το αήττητο στην Α1 μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

«Πράσινη»… περιφερειακή ανάπτυξη
Ασταμάτητος έξω από τα 6,75μ. ο Παναθηναϊκός! Χάρη σ’ άλλο ένα εξαιρετικό παιχνίδι από την περιφέρεια, οι «πράσινοι» επικράτησαν των Τρικάλων και έκαναν το 4/4 στην Α1. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 18 πόντους, ενώ ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς σταμάτησε στους 14. Από τους Θεσσαλούς ξεχώρισε ο Πάνος με 14 πόντους.

Τα Τρίκαλα συντηρούσαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο (8-9). Όμως, στην εξέλιξη της περιόδου η περιφέρεια του Παναθηναϊκού «ζεστάθηκε» για τα καλά, με τους «πράσινους» να παίρνουν μία διαφορά σε διψήφιο αριθμό (10-20). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχαν τον έλεγχο, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει με υπέρ τους 27-18.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μπατίστα να εκτοξεύει τη διαφορά στο +15 (23-38). Ωστόσο, στα μισά οι παίκτες των Τρικάλων «αφυπνίστηκαν» και με ένα εντυπωσιακό σερί 13-0, μείωσαν στο καλάθι (36-38). Στη συνέχεια, με το τρίποντο του Γκιστ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με επτά (38-45), αλλά ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη μείωσαν εκ νέου (41-45). Με το καλάθι και φάουλ του Μπατίστα οι φιλοξενούμενοι πήγαν ξανά στο +7 (41-48), με τον Πάνο να διαμορφώνει με 1/2 βολές το 42-48.

Τα Τρίκαλα δεν τα παράτησαν ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, μένοντας κοντά στο σκορ (50-53), στα πρώτα λεπτά. Ο Παναθηναϊκός είχε «μπλοκάρει» στην επίθεση, ενώ από την άλλη η καλή άμυνα των γηπεδούχων αλλά και η ευστοχία τους στα δίποντα, τους έδωσαν τη δυνατότητα να βρίσκονται πίσω με μόλις ένα καλάθι (54-56), στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Όμως, οι Μπλουμς και Γιάνκοβιτς με δύο τρίποντα, αλλά και ο Φώτσης με δύο βολές έστειλαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (54-64). Στα εναπομείναντα λεπτά, η άμυνα των «πρασίνων» δούλεψε αρκετά καλά και έτσι το τέλος της τρίτης περιόδους τους βρήκε στο +12 (60-72).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μπήκαν «ζεστοί» στην περιφέρεια και με τρίποντα των Διαμαντίδη και Μπλουμς, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους (60-78). Μέχρι το τέλος τα Τρίκαλα έμειναν από δυνάμεις, με αποτέλεσμα να το ματς να πάρει διαδικαστικό… χαρακτήρα και τον Παναθηναϊκό να φτάσει στη νίκη με το τελικό 96-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 42-48, 60-72, 70-96.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 9, Νικολόπουλος, Τρέισι 7, Μπόουι 2, Κούπκοβιτς 13 (3), Πάνος 14, Δεληγιάννης 11, Ματαλών 4, Βαρυτιμιάδης, Κάντζι 2, Χουχούμης.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Σλότερ, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 14 (1), Φώτσης 10 (2), Μαυροκεφαλίδης 3, Διαμαντίδης 18 (5), Γκιστ 11 (1), Μπατίστα 11, Κόνιαρης 2, Μπλουμς 12 (4), Ράιτ 6.