Δευτέρα 3 Νοεμβρίου 2014

Υπάρχει σφυγμός…!!

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Μπουντεσλίγκα πανηγύρισε η Φράιμπουργκ, που επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Κολωνίας. Επιστροφή στις επιτυχίες για την Πάντερμπορν, 3-1 τη Χέρτα Βερολίνου.

Υπάρχει σφυγμός…
Η Κολωνία ερχόταν από δύο συνεχόμενες νίκες επί των Ντόρτμουντ και Βέρντερ Βρέμης και είχε μια μεγάλη ευκαιρία να τις τριπλασιάσει και να αναρριχηθεί στη βαθμολογία. Αντίπαλος της ήταν η Φράιμπουργκ, η οποία είχε, όμως, διαφορετική άποψη. Τι κι αν ήταν ουραγός; Τι κι αν δεν είχε πανηγυρίσει ακόμη νίκη στη φετινή Μπουντεσλίγκα; Ένα πέναλτι του Νταρίντα στο 50ο λεπτό ήταν αρκετό για να πάρει το πρώτο της τρίποντο με 1-0, μετά από δέκα αγωνιστικές, και να ξεκολλήσει από τον πάτο της βαθμολογίας.

Στο άλλο παιχνίδι, η Πάντερμπορν επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 3-1 της Χέρτα και σκαρφάλωσε στην έβδομη θέση. Ο Μπάκαλορτς άνοιξε το σκορ στο 28’ και ο Καλού ισοφάρισε στο 41’. Στην επανάληψη, οι Κατσούνγκα στο 52’ και Μέχα στο 76’ έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους. Η ομάδα του Βερολίνου επιβεβαίωσε σε ένα ακόμη παιχνίδι τις αδυναμίες της, αφού σε τέσσερα εκτός έδρας παιχνίδια, παραμένει χωρίς νίκη.