Δευτέρα 3 Νοεμβρίου 2014

Πεντάδα και βλέπει!

Στην πρώτη πεντάδα του πορτογαλικού πρωταθλήματος μπήκε η Πάσος Φερέιρα μετά τη νίκη με 4-1 επί της Σετούμπαλ. Ισόπαλες Ζιλ Βιθέντε-Αρούκα, νίκη για Μορεϊρένσε.

Πεντάδα και βλέπει
Η Πάσος Φερέιρα δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ήττα της Ρίο Άβε από την Μπενφίκα και την ξεπέρασε στη βαθμολογία της Primeira Liga και με το 4-1 επί της Σετουμπάλ για την 8η αγωνιστική.

Ο Ουρέτα έκανε το 1-0 στο 52’ και δεκατέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολιβέιρα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, που στο 79’ «καθάρισε» με τέρμα του Ουρτάδο. Ο Ταβάρες απλά μείωσε στο 84ο λεπτό και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μορέιρα διαμόρφωσε το τελικό σκορ του αγώνα.

«Τσίμπησε» βαθμό από τη Ζιλ Βιθέντε η Αρούκα, καθώς ο Ντιαλό απάντησε στο 87’ στο τέρμα που είχε σημειώσει ο Καετάνο δέκα λεπτά νωρίτερα.

Πέρασε από την έδρα της Μαρίτιμο η Μορεϊρένσε. Ο Πέδρο έκανε το 0-1 στο 17’ και στο 52’ ισοφάρισε ο Περέιρα. Πέντε λεπτά μετά ο Σιμόες έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του που κράτησε το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος.