Σάββατο 16 Μαΐου 2015

«Αγκάλιασε» τον τίτλο!!

Ένα βαθμό χρειάζεται ακόμα ο ΑΠΟΕΛ για να πάρει το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα στην Κύπρο μετά το 1-1 με την ΑΕΚ Λάρνακας. Την ήττα με 3-1 γνώρισε ο Απόλλων Λεμεσού κόντρα στην Ανόρθωση.

«Αγκάλιασε» τον τίτλο!
Μία ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος είναι πλέον ο ΑΠΟΕΛ μετά την ισοπαλία 1-1 που παραχώρησε στην ΑΕΚ Λάρνακας. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν έτσι την απόστασή τους.

Στο ΓΣΠ μόλις στο 13’ ο Μπόλιεβιτς έβαλε μπροστά την ΑΕΚ φέρνοντας την προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Όμως, ο Ντε Βινσέντι επανέφερε τον ΑΠΟΕΛ στη θέση του… οδηγού για την κατάκτηση του τίτλου ισοφαρίζοντας σε 1-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά ανοιχτά για να διεκδικήσουν τη νίκη που στην περίπτωση των γηπεδούχων θα διασφάλιζε τον τίτλο μία αγωνιστική πριν το τέλος, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα γίνονταν το απόλυτο φαβορί να κλέψουν στο τέλος την πρώτη θέση. Ωστόσο, έμειναν άκαρπες οι προσπάθειές τους και το παιχνίδι έληξε με 1-1.

Πλέον ο ΑΠΟΕΛ θέλει ένα βαθμό στο Δασάκι απέναντι στον Ερμή Αραδίππου την επόμενη εβδομάδα για να φτάσει στην κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος. Κάτι που μπορεί να το κάνει και με ήττα αν δε νικήσει αντίστοιχα η ΑΕΚ Λάρνακας.

Την απώλεια των δύο βαθμών δεν εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλων Λεμεσού, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και πλέον έχει μηδαμινές ελπίδες για τον τίτλο. Ο Γκονσάλβες στο 52’ και ο Γουίλερ στο 68’ έδωσαν καθοριστικό προβάδισμα στους γηπεδούχους και παρά τη μείωση του σκορ σε 2-1 με τον Μάκο στο 84’, ο Μακρής στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας για τον όμιλο του υποβιβασμού, η Νέα Σαλαμίνα συνέτριψε με 6-0 τη Δόξα Κατωκοπιάς, ενώ ο Εθνικός Άχνας νίκησε με 3-2 την Αγία Νάπα.