Σάββατο 16 Μαΐου 2015

Το γρηγορότερο «πιστόλι» της Premier League!!

Έχουν παίξει παιχταράδες στην Αγγλία. Αυτό που έκανε όμως ο Σάντιο Μανέ δεν το ‘χε καταφέρει κανείς. Στο 6-1 της Σαουθάμπτον επί της Άστον Βίλα, ο Σενεγαλέζος έκανε χατ-τρικ σε λιγότερο από τρία λεπτά

Το γρηγορότερο «πιστόλι» της Premier League!
Είναι πιτσιρικάς ακόμα. Προ μηνός έκλεισε τα 23. Ό,τι κι αν κάνει όμως μέχρι τα γηρατειά του, ένα είναι σίγουρο:

Ο Σάντιο Μανέ θα διηγείται στα εγγόνια του (κι αυτά θα δυσκολεύονται να το πιστέψουν) αυτό που κατάφερε σήμερα!

Πριν καν συμπληρωθούν 16 λεπτά στο παιχνίδι της Σαουθάμπτον με την Άστον Βίλα, οι γηπεδούχοι προηγούνταν ήδη 3-0. Αυτό όμως είναι κάτι που έχει ξαναγίνει. Αυτό που δεν είχε ξαναγίνει ήταν ΟΛΑ τα γκολ να έχουν προέλθει από τον ίδιο παίκτη και μάλιστα σε… λιγότερο από τρία λεπτάκια!

Για την ακρίβεια, 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα χρειάστηκε ο Σενεγαλέζος για να πετύχει το γρηγορότερο χατ-τρικ στη ιστορία της Premier League. Τόσο απ’ την άποψη του χρονικού σημείου που επιτεύχθηκε (το προηγούμενο ρεκόρ το κατείχε ο Ντουάιτ Γιορκ στο 21’ του αγώνα), όσο και απ’ το διάστημα που απαιτήθηκε (το αμέσως ταχύτερο ήταν του Ρόμπι Φάουλερ σε 5 λεπτά).

Μετά απ' όλα αυτά, ο Μανέ προφανώς επισκίασε το ευρύ 6-1 των «αγίων» επί της Βίλα. Έκλεψε, δε, την παράσταση και από τον Λονγκ (που συνεισέφερε άλλα δυο γκολ για να προκύψει). Αυτό που έχει σημασία όμως είναι ότι οδήγησε την ομάδα του Κούμαν στην έκτη θέση και της έδωσε τεράστιο προβάδισμα για την έβδομη (η οποία σε περίπτωση κατάκτησης του Κυπέλλου από την Άρσεναλ) επίσης θα δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.