Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου 2012

Brasileiro: Ανεβαίνει η Κορίνθιανς!!

Η Γκρέμιο έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη θέση του Brasileiro, αφού ηττήθηκε με 3-1 στην έδρα της Κορίνθιανς.
Άλλωστε στο δέκατο λεπτό ήταν ήδη πίσω με 2-0 εξαιτίας τερμάτων του Ραλφ και Γκουιλέρμε. Οι γηπεδούχοι απώλεσαν πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν «φίξαραν» τη νίκη τους. Αντίθετα ο Λεάντρο εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνάς τους και μείωσε σε 2-1 στο 57ο λεπτό. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε… άγρια ομορφιά με τους δύο συλλόγους να «κυνηγούν» το γκολ. Ο Τζιοβάνι, όμως, ήταν ο μοναδικός σκόρερ και διαμόρφωσε το 3-1 στο 89ο λεπτό
Από την πλευρά της, η Φλαμένγκο γνώρισε «βαριά» ήττα με 3-0 στην έδρα της Κοριτίμπα και υποχώρησε στη βαθμολογία. Άλλωστε οι γηπεδούχοι ήθελαν να εντυπωσιάσουν τον νέο τους προπονητή, Μαρκίνος Σάντος, ενώ ο Ντέιβιντ έπαιξε πρώτη φορά κόντρα στην παλιά του ομάδα. Στο 17ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Λίνκολν, ενώ ο Ραφίνια εκμεταλλεύτηκε λάθος της αντίπαλης άμυνας και διπλασίασε τα τέρματα της Κοριτίμπα στο 33ο. Ακολούθησε το 3-0 από τον Έβερτον στο 70ό λεπτό.
Τέλος, η Πόντε Πρέτα ήλθε ισόπαλη 2-2 με τη Φιγκουιρένσε χάρη σε κεφαλιά του Μαρτσίνιο στο 78ο λεπτό. Στο όγδοο ο Τζιανκάρλο Ντα Σίλβα άνοιξε το σκορ, αλλά στο 13ο ο Αλοΐσιο ισοφάρισε με μία ακόμα κεφαλιά. Μονάχα ο Κάιο δεν χρησιμοποίησε το κεφάλι για να σκοράρει, όταν σημείωσε το 2-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.