Τετάρτη 17 Οκτωβρίου 2012

Το «κάζο» της χρονιάς!! (video)

Το «κάζο» της χρονιάς! (video)
Και ποιος το περίμενε!

Η Γερμανία προηγήθηκε 4-0 στο 56’(!) μέσα στο Βερολίνο κόντρα στη Σουηδία και… κατάφερε να χάσει δύο βαθμούς.

Η παρέα του Ιμπραΐμοβιτς έκανε μια απίθανη ανατροπή στο τέλος και γύρισε το ματς στο τελικό 4-4, με τον Ελμ να ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό του αγώνα! Και εκεί που οι Γερμανοί θα ξέφευγαν, τώρα παραμένουν στη… τσίτα και με ένα φοβερό κάζο στην... πλάτη.

Και... κλάμα η Άνγκελα Μέρκελ που βρισκόταν στο γήπεδο.

Την προηγούμενη αγωνιστική οι Γερμανοί είχαν επικρατήσει της Ιρλανδίας 6-1 και ήθελαν ακόμα μια… παράσταση μπροστά στο κοινό τους με αντίπαλο τη Σουηδία. Στο Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου, ο Κλόζε έκανε το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων με δύο τέρματα στο 8’ και στο 15’. Με αυτά τα γκολ ο 36χρονος διεθνής έφτασε τα 67 συνολικά με τη φανέλα της εθνικής και θέλει μόλις ένα για να βρεθεί στην κορυφή του σχετικού πίνακα, η οποία ανήκει στον Γκερντ Μίλερ.

Στο 39’ ο Μέτερζάκερ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ ο Εζίλ στο 56’ έδωσε… αέρα τεσσάρων γκολ. Οι Γερμανοί έριξαν το ρυθμό και μάλλον χαλάρωσαν. Υπερβολικά. Μέσα σε δύο λεπτά και πιο συγκεκριμένα στο 62’ και στο 64’ οι Ιμπραΐμοβιτς και Λούστιγκ μείωσαν σε 4-2. Ωστόσο στο 76’ ο Ελμάντερ έβαλε «φωτιά», καθώς μείωσε ακόμα περισσότερο σε 4-3 και στο τελευταίο τέταρτο… έπεφταν κορμιά. Και στο τέλος τελικά δεν νικάνε πάντα οι Γερμανοί! Στο 90+2’ ο Ελμ δημιούργησε «εγκεφαλικά» στο κατάμεστο Ολυμπιακό Στάδιο, ισοφαρίζοντας σε 4-4 σε μια ανατροπή που θα θυμούνται πολλοί για καιρό ακόμα.

Αυστρία - Καζακστάν 4-0

Προφανώς εξ’ αρχής η Αυστρία είχε εύκολο έργο κόντρα στο Καζακστάν. Και το απέδειξε και μέσα στο γήπεδο, αν και αγχώθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Στο 24’ ο Τζάνκο έβαλε μπροστά τους Αυστριακούς με τον ίδιο παίκτη στο 63’ να δίνει προβάδισμα 2-0 και ουσιαστικά να διώχνει το όποιο άγχος υπήρχε. Το… over έκανε ο Αλάμπα στο 71’, ενώ το «κερασάκι στη τούρτα» έβαλε ο Χάρνικ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με την Αυστρία να παίρνει το τρίποντο, ωστόσο έχει μείνει μακριά από την κορυφή.

Νήσοι Φερόε - Ιρλανδία 1-4

Να διασκεδάσει τις εντυπώσεις από τη «βαριά» ήττα από τους Γερμανούς ήθελε η Ιρλανδία. Και το κατάφερε κόντρα στα νησιά Φερόε. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Βρετανοί μπήκαν μπροστά στο σκορ με 1-0, χάρη στο τέρμα του Γουίλσον. Στο 53’ ο Βάλτες έβαλε γερά «θεμέλια» για τους τρεις βαθμούς, κάνοντας το 2-0. Προς στιγμήν οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 με τον Χάνσεν, ωστόσο εκ νέου οι φιλοξενούμενοι πήραν… αέρα δύο γκολ, καθώς ο Γιουστίνουσεν πέτυχε αυτογκόλ. Το τελικό 4-1 σημείωσε ο Ο Ντι.