Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου 2013

Ούτε που… ίδρωσε!

Με…άνεση πέτυχε μία ακόμα νίκη στο πορτογαλικό πρωτάθλημα η Μπενφίκα, καθώς επικράτησε 3-0 της Σετουμπάλ για την 17η αγωνιστική.

Ούτε που… ίδρωσε
Μάλλον κάποιος κάνει… πλάκα στις υπόλοιπες ομάδες του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Δεν εξηγείται διαφορετικά το γεγονός ότι Πόρτο και Μπενφίκα δεν χάνουν ούτε με… αίτηση.

Το Σάββατο ήταν η Πόρτο που έκανε το… καθήκον της και τη σκυτάλη την Κυριακή έδωσε την σκυτάλη στους «αετούς της Λισαβόνας», οι οποίοι επικράτησαν 3-0 στο «Νταλούζ» της Σετουμπάλ για την 17η αγωνιστική και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Το σκορ για την Μπενφίκα άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό ο Πέρεζ και κάπου εκεί τα πάντα είχαν δρομολογηθεί. Το τέρμα του Λίμα στο 48’ «κλείδωσε» τη νίκη των «αετών της Λισαβόνας», ενώ στο 55’ ο Μορένο διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Εξαιρετικό παιχνίδι ανάμεσα στην Μπέιρα Μαρ και την Μπράγκα οι οποίες στην έδρα της πρώτης ήρθαν ισόπαλες 3-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Γιαζάλντε στο 12’ και τον Σαμπάιο στο 33’, οι φιλοξενούμενοι, όμως, είχαν τις… απαντήσεις με τον Έντερ στο 41’ τον Άλαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Η Μπέιρα Μαρ έκανε το 3-2 στο 57’, αλλά και πάλι η Μπράγκα ισοφάρισε με τον Πέδρο στο 78’ να διαμορφώνει το τελικό 3-3.