Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου 2013

«Γκέλα» για Τβέντε!

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 4-2 γνώρισε η Τβέντε από την Ουτρέχτη, αποτέλεσμα που την φέρνει στην τρίτη θέση πίσω από τον Άγιαξ, που κέρδισε 3-0 την Φένλο.

«Γκέλα» για Τβέντε
Μεγάλο διπλό για την Ουτρέχτη στην έδρα της Τβέντε με σκορ 4-2 για την 21η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι με αυτή την ήττα υποχώρησα στην τρίτη θέση του πίνακα, καθώς δεν μπόρεσαν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι για την Τβέντε… στράβωσε στο πρώτο ημίχρονο, καθώς όχι μόνο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 με τα γκολ του Τούνστρα στο 32’ και του Μουλένγκα με πέναλτι στις καθυστερήσεις, αλλά έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπένγκτσον.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τάντιτς στο 56’ μείωσε σε 2-1, ο Μπουλτουίς, όμως, έκανε το 3-1 στο 66’. Ο Τάντιτς με πέναλτι στο 73’ μείωσε εκ νέου, αλλά ένα λεπτό μετά ο Φαν ντερ Χούμ έκανε το τελικό 4-2.

«Αέρας» πέρασε ο Άγιαξ από την έδρα της Φένλο, καθώς επικράτησε με σκορ 3-0. Τα γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχαν στο 34’ ο Ντε Γιόνγκ, στο 61’ ο Φίσερ και στο 82’ ο Μπόριγκτερ. Με αυτό το τρίποντο, ο «Αίαντας» ανέβηκε στη δεύτερη θέση και απέχει τρεις βαθμούς από την πρώτη Αϊντχόφεν.

Ρόντα-Χέρακλες 3-3
(1’ Μάλκι, 57΄Περέιρα, 90+1’ Ντόρντα- 15΄Βετσίνοβιτς, 41’ Γκουρίγε, 46’ Βουγίτσεβιτς) Μπρέντα-Τσβόλε 3-0
(41’ πεν Μπούιτς, 46’ Κουντέλι, 68’ Χαντουίρ)
Αϊντχόφεν-Ντεν Χάαγκ 7-0
(9’, 90+1’ Βαϊνάλντουμ, 57’ αυτ. Σουπουσέπα, 64’, 85’ Μέρτενς, 67’ Λενς, 80’ Λοκάντια)