Παρασκευή 22 Μαρτίου 2013

Δεν χαρίζει τίποτα η Μπαρτσελόνα!!

Τη νίκη με σκορ 83-74 επί της Κάχα Λαμποράλ πήρε η Μπαρτσελόνα, για τη 12η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας, δείχνοντας πως δεν θέλει να χάσει με τίποτα την πρωτιά του έκτου ομίλου.

Δεν χαρίζει τίποτα η Μπαρτσελόνα!
Είναι πρώτη και έτσι όπως το πάει δεν θα την… κουνήσει κανείς από εκεί! Η Μπαρτσελόνα έκαμψε και την αντίσταση της Κάχα Λαμποράλ, επικρατώντας με σκορ 83-74, για τη 12η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας, μένοντας καθηλωμένη στην κορυφή του έκτου ομίλου. Κορυφαίος για τους Καταλανούς ο Λόρμπεκ με 16 πόντους, με τους Ναβάρο και Τόμιτς να προσθέτουν άλλους 14. Για τους Βάσκους μόνος του πάλευε ο Λάμπε, ο οποίος τελείωσε το ματς 21 πόντους.

Από το… τζάμπολ είχε πάρει το προβάδισμα (9-6) η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Κάχα Λάμποραλ, δείχνοντας πως δεν ήθελε να πάθει ανάλογο «χουνέρι», όπως το πρόσφατο στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ (15-12) όσο σκόραρε ο Ερτέλ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 181-2. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έφτασαν στο +8 (22-14), με τους Βάσκους να κάνουν ένα σερί 7-0 και να μειώνουν στον πόντο (22-21). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ήρθε η σειρά των γηπεδούχων να κάνουν ένα δικό τους 7-0 και να πάνε στο 29-21. Μάλιστα, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά (35-25), την οποία και διατήρησαν σε αυτό το επίπεδο μέχρι και το τέλος (42-32).

Η Κάχα Λαμποράλ δεν έδειξε να πτοήθηκε από τη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να μπει στο δεύτερο και να αρχίσει να τη ροκανίζει. Η Μπαρτσελόνα προηγούταν 49-41, με τους παίκτες του Ζαν Τάμπακ να κάνουν ένα σερί 8-0 και να φέρνουν το ματς στα ίσα (49-49). Μάλιστα, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φόρα το προβάδισμα (52-53), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τους Καταλανούς να κάνουν ένα νέο 9-0 και να αποκαθιστούν την… τάξη (61-53). Οι γηπεδούχοι πήγαν στην τελευταία περίοδο προηγούμενοι 61-56, με την Κάχα να μειώνει μέσα σε δύο λεπτά σε 63-61. Ωστόσο, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έδειξαν μέχρι το τέλος πως δεν πρόκειται να… χαριστούν σε κανέναν, ώστε να τερματίσουν πρώτοι στον έκτο όμιλο, επικρατώντας με το τελικό 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 42-32, 61-56, 83-74

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 8, Χουέρτας, Ναβάρο 14 (4), Γιασικεβίτσιους, Τoντόροβιτς 4, Ουάλας, Ίνγκλις 5 (1), Ραμπασέδα 3 (1), Λόρμπεκ 16 (2), Τζαβάι 4, Μάικλ 2, Τόμιτς 14.

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ, Νοσιόνι 11 (1), Μ. Μπιέλιτσα 7 (1), Σαν Εμετέριο 6, Πλάις 2, Ερτέλ 10 (2), Γιέλινεκ 3 (1), Λάμπε 21 (9/11 διπ.), Ν. Μπιέλιτσα 9 (2), Κοζέρ 5 (1). πηγή: sport-fm.gr