Παρασκευή 22 Μαρτίου 2013

Την κράτησε ζωντανή ο Κοεντράο!

Το βαθμό της ισοπαλίας έδωσε ο Κοεντράο στο 93΄στην αναμέτρηση της Πορτογαλίας κόντρα στο Ισραήλ (3-3), κρατώντας τη ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Την κράτησε ζωντανή ο Κοεντράο
Το φιλί της ζωής που κράτησε την Πορτογαλία ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης έδωσε ο Φάμπιο Κοεντράο.

Ο άσος της Ρεάλ, σκόραρε στο 93’ της αναμέτρησης κόντρα στο Ισραήλ (3-3) στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του έκτου ομίλου της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ 2014 και έδωσε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Πορτογαλία γλίτωσε τα χειρότερα, αφού δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του αγώνα φλέρταρε με έναν πρόωρο αποκλεισμό από την τελική φάση, αφού βρισκόταν πίσω 3-2 από το Ισραήλ.

Ο Κοεντράο, όμως, σε ρόλο σωτήρα έκανε το 3-3 στο 93’ λεπτό και έφερε τους Πορτογάλους στους οκτώ πόντους μετά από πέντε αγώνες.

Ωστόσο, οι Ίβηρες διεύρυναν το αρνητικό σερί τους, αφού ακόμη δεν έχουν γευτεί τη νίκη στην προκριματική αυτή φάση.

Οι Πορτογάλοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης με τον Άλβες. Το Ισραήλ χρειάστηκε 22 λεπτά για να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια, αφού στο 24’ ο Χέμεντ έκανε το 1-1. Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου ο Μπεν Μπασάτ έκανε το 2-1.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχτηκε σε θρίλερ με τον Γκλερσον να κάνει το 3-1 στο 70’, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Πόστιγκα μείωσε σε 3-2 για του Πορτογάλους που ακόμη δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα.

Στις καθυστερήσεις ο Κοεντράο έκανε το 3-3, ενώ δευτερόλεπτα είχε δοκάρι.