Δευτέρα 8 Απριλίου 2013

Κανένα… έλεος από τη Λιλ!

Καταιγιστική ήταν η Λιλ κόντρα στη Λοριάν, την οποία συνέτριψε 5-0, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 31η αγωνιστική της Ligue 1.

Κανένα… έλεος από τη Λιλ
Τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη διατήρησε η Λιλ, συντρίβοντας 5-0 τη Λοριάν, στο «Γκραντ Σταντ» και στο ματς που ολοκλήρωσε την 31η αγωνιστική της Ligue 1. Με τη νίκη αυτή, οι «λιλουά» ανέβηκαν μόνοι στην πέμπτη θέση, έχοντας μόλις ένα βαθμό λιγότερο από Λιόν και Σεντ Ετιέν.

Η Λιλ ξεκίνησε με αρκετή όρεξη το παιχνίδι, αφού χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να πάρει το προβάδισμα με τον Καλού, για να έρθει ο Παγιέ στο 8’ και να της δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων. Από την άλλη, η Λοριάν ήταν αδύνατο να ακολουθήσει το ρυθμό των «λιλουά», με τον Ντιν να ανεβάζει το δείκτη του σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 31’ και τον Καλού –με το δεύτερο προσωπικό του γκολ- να κάνει το 4-0 στο 34’, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Γκαρσία έκαναν… εκπτώσεις στο σκοράρισμα, με τον Ροντελέν να κάνει… απλά το 5-0 στο 53ο λεπτό.