Δευτέρα 8 Απριλίου 2013

Ζόνας ο... λυτρωτής!!

Με τον Ζόνας να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η Βαλένθια πήρε τη νίκη 2-1 απέναντι στην Βαγιαδολίδ και συνέχισε την… μάχη για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ζόνας ο... λυτρωτής
Στον Ζόνας… λαμπάδα θα πρέπει να ανάψουν στην Βαλένθια, καθώς με το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις χάρισε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του, που την διατηρεί στην διεκδίκηση της τέταρτης θέσης και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν πολύ δύσκολα 2-1 στο «Μεστάγια» της Βαγιαδολίδ για την 30η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, ενώ ο Όσκαρ ήταν αυτός που παραλίγο να πληγώσει τον πρώην προπονητή του, τον Ερνέστο Βαλβέρδε.

Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι «πάλεψαν», παρά το ότι έπαιζαν με δέκα από το 57ο λεπτό, με την αποβολή του Σερένο, αλλά… λύγισε στις καθυστερήσεις.

Η Βαλένθια ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 39’ με αυτογκόλ του Μπαλενθιάγκα και έδειχνε ότι θα μπορούσε να πάρει τη νίκη. Τα πράγματα για τις «νυχτερίδες» έγιναν ακόμη καλύτερα, όταν η Βαγιαδολίδ έμεινε με δέκα παίκτες στο 57’. Στο 71’ ο Όσκαρ πέτυχε το γκολ και έκανε το 1-1. Ωστόσο, ο Ζόνας δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το τελικό 2-1, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.