Δευτέρα 8 Απριλίου 2013

Ο Ντένις ο τρομερός και η… απίθανη Ίντερ!!

Με τον Χερμάν Ντένις να κάνει χατ-τρικ, η Αταλάντα ανέτρεψε το εις βάρος της 3-1 και τελικά επικράτησε 4-3 μίας εντελώς… ασόβαρης Ίντερ. Νίκη και για τη Νάπολι.

Ο Ντένις ο τρομερός και η… απίθανη Ίντερ
Για ένα ακόμα παιχνίδι στο «Μεάτσα» η Ίντερ απέδειξε ότι δεν διαθέτει καμία αγωνιστική… συνέπεια. Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλά, προηγήθηκε 3-1 της Αταλάντα αλλά… κατάφερε να χάσει 4-3, αφού δέχθηκε τρία γκολ από τον Χερμάν Ντένις μέσα σε 12(!) λεπτά.

Ο Ρόκι στο 43΄έβαλε μπροστά στο σκορ τους «νερατζούρι» και παρά το γεγονός ότι στο 56΄ήρθε η ισοφάριση με τέρμα του Μποναβεντούρα, ο Άλβαρες έκανε το 2-1 στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης, πέτυχε το τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους στο 61΄ και όλα έδειχναν ότι το ματς δεν θα έφευγε από τα χέρια της Ίντερ…

Όλα αυτά μέχρι να… αφηνιάσει ο Ντένις. Ο Αργεντινός πέτυχε τρία γκολ (65΄, 71΄, 77΄) έφερε τα πάνω κάτω στο ματς και η Αταλάντα εκμεταλλευόμενη την… αστεία αμυντική λειτουργία των ‘νερατζούρι’ πήρε το ματς και έκανε πολύ μεγάλο βήμα για την οριστικοποίηση της παραμονής της στην κατηγορία.

Στο φινάλε του αγώνα ο Ρανόκια έχασε ίσως την μεγαλύτερη ευκαιρία της σεζόν, καθώς κατάφερε να αστοχήσει από το ένα μέτρα και μπροστά σε άδεια εστία. Μετά το τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι υπήρξε μεγάλη ένταση με τον Σκελότο και τους πρώην συμπαίκτες του στην Αταλάντα αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων, η κατάσταση ηρέμησε.

Από εκεί και πέρα, η Νάπολι είχε ένα… χαλαρό βράδυ απέναντι στη Τζένοα της οποίας επικράτησε 2-0 με τέρματα των Πάντεφ (18΄) και Τζεμαϊλί (29΄) και έμεινε στην διατήρησε την διαφορά της από την τρίτη του πίνακα, Μίλαν.