Σάββατο 6 Απριλίου 2013

Αργεντινή: Βουλιάζει και… βουλιάζει η Ιντεπεντιέντε!! (video)

Ξεκίνησε φουριόζα την αναμέτρηση, αλλά η Ιντεπεντιέντε ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα των Ολ Μπόις και παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.
Στο τέταρτο λεπτό, ο Λουστιάνο Λεκουϊζαμόν των «κόκκινων» σημάδεψε το δοκάρι, αλλά στο έβδομο λεπτό ο Μπρίαν Σαρμιέντο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με εκτέλεση φάουλ, που εκμαίευσε ο Άνχελ Βιλντόζο. Στη συνέχεια πολλαπλασιάστηκε το άγχος των παικτών της Ιντεπεντιέντε, κάτι που φάνηκε στο γήπεδο, αλλά δεν εμπόδισε τη δημιουργία ευκαιριών από τους φιλοξενούμενους.
Στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε αντίστοιχη εικόνα, αλλά οι Ολ Μπόις ήταν πάλι εκείνοι που βρήκαν δίχτυα χάρη σε γκολ του Σαντιάγκο Μουνιόζ Μοντόγια στο 89ο λεπτό, όταν πια οι αντίπαλοι είχαν ξεχυθεί στην επίθεση στοχεύοντας στην ισοφάριση. Ακολούθησε αποβολή του πρώην αμυντικού της Μπόκα Τζούνιορς και της Σαν Λορένζο, Κλαούντιο Μορέλ Ροντρίγκεζ, οπότε… έδεσε το γλυκό για την Ιντεπεντιέντε.
3
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.