Πέμπτη 17 Οκτωβρίου 2013

Brasileiro: Ανεβαίνει η Σάο Πάολο!! (videos)

Έστω και οριακά, η Σάο Πάολο φαίνεται πως θα σώσει τη σεζόν διασφαλίζοντας παραμονή στην πρώτη κατηγορία του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.
Στην προκειμένη κατέγραψε τρίτη νίκη σε τέσσερα ματς με 3-0 επί της ουραγού Ναούτικο, αν και στερήθηκε των υπηρεσιών τιμωρημένων βασικών. Στο 30ό λεπτό ο 19χρονος Αντεμίλσον άνοιξε το σκορ με ωραία προσπάθεια, ενώ ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Γκανσό, διαμόρφωσε το 2-0 στο 65ο λεπτό και στο 73ο ο Βέλιτον, που απασχολεί την ιταλική Ίντερ, σημείωσε το τελικό αποτέλεσμα. Από την πλευρά της, η Ατλέτικο Παραναένσε ανέβηκε στην τρίτη θέση της κατάταξης μετά το 1-0 επί της Ατλέτικο Μινέιρο, το οποίο περιείχε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα από ποδοσφαιριστές αμφότερων των ομάδων, αφού ο Ρότζερ σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 84ο λεπτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννέα παίκτες, καθώς οι Αλεσάντρο και Μάρκος Ρότσα αντίκρισαν δεύτερη κίτρινη στο 72ο και στο 88ο λεπτό, αντίστοιχα.
Την ίδια ώρα, ο Ερνάν Μπάρκος ξεπέρασε… 924 λεπτά «αφλογιστίας», ώστε να πετύχει το μοναδικό γκολ στο 1-0 της Γκρέμιο σε βάρος της Κορίνθιανς, το οποίο ανέβασε την ομάδα του 29χρονου Αργεντίνου στη δεύτερη θέση του Brasileiro, ενώ η πρωτοπόρος Κρουζέιρο επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα με δύσκολο 1-0 επί της Φλουμινένσε χάρη σε γκολ του 33χρονου Μπόργκες στο 17ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι έχασαν περισσότερες ευκαιρίες, αν και ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, αφού ο Ραφαέλ Σόμπις αντίκρισε δεύτερη κίτρινη στο 77ο λεπτό. Σε άλλα ματς, η Φλαμένγκο επιβλήθηκε της Μπαΐα με 2-1 χάρη σε γκολ των Παουλίνιο στο 50ό λεπτό και Ερνάνε στο 83ο, τα οποία εκμηδένισαν εκείνο του Φερναντάο στο 77ο,  ενώ Σάντος και Ιντερνασιονάλ αρκέστηκαν σε 0-0, το οποίο δεν μπόρεσε να αλλάξει ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, που εισήλθε στο γήπεδο ως αλλαγή του Άλεξ των φιλοξενούμενων στο 57ο λεπτό.
Ακόμα, ο πρώην μεσοεπιθετικός του ΟΦΗ, Αντριανίνιο, δημιούργησε το κρίσιμο 1-0 της Πόντε Πρέτα επί της Κοριτίμπα με όμορφη πάσα στον 25χρονο Ούεντελ, που πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 30ό λεπτό. Πάντως, οι ηττημένοι παρέμειναν εκτός της ζώνης υποβιβασμού, αφού η Κρισιούμα γνώρισε εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Πορτουγκέζα, η οποία ήταν μπροστά με 2-0 από το 13ο λεπτό λόγω γκολ των Ζιλμπέρτο και Μπέργκσον. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ματέους στο 70ό λεπτό και πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά ο Ενρίκε βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις και οριστικοποίησε το «διπλό» της Πορτουγκέζα.
17
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr