Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2013

Αργεντινή: Νίκη… τίτλου για Λανούς!! (video)

Από το… πουθενά, η Λανούς του Ισμαέλ Μπλάνκο εντάχθηκε στο «κυνήγι» της πρώτης θέσης της αργεντίνικης Inicial, καθώς κέρδισε την Άρσεναλ με 2-0.
Μάλιστα πρώην στράικερ της ΑΕΚ συμπεριλήφθηκε στη βασική ενδεκάδα. Στο πρώτο ημίχρονο, πάντως, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και δημιούργησαν δύο καλές ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να ανοίξουν το σκορ. Ακολούθησε δεύτερη κίτρινη στον Ούγκο Νέρβο, η οποία άφησε την Άρσεναλ Σαραντί με δέκα παίκτες από το 64ο λεπτό.
Με το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Λανούς ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασε στο 1-0 με τον Νικολά Πασκίνι στο 83ο λεπτό, ενώ στο 86ο ο 32χρονος Σαντιάγκο Σίλβα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Με τη νίκη, έπιασε τους σημερινούς αντιπάλους της στους 25 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από τους πρωτοπόρους της Inicial, Νιούελς Ολντ Μπόις.