Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2014

Λιόν 4X4!!

Τίποτα δεν σταματάει τη Λιόν. Η ομάδα του Φουρνιέ, βρέθηκε πίσω στο σκορ στην έδρα της Νις, αλλά με εξαιρετικό ντεμαράζ γύρισε το ματς (3-1) και με την τέταρτη σερί νίκη παραμένει στο κόλπο του τίτλου

Λιόν 4X4
Δυνατά στο παιχνίδι διεκδίκησης του τίτλου παραμένει η Λιόν, που παρότι κινδύνεψε στην έδρα της Νις, πέρασε με σκορ 3-1, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Τα πράγματα δεν κύλησαν καθόλου καλά για τους παίκτες του Φουρνιέ, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τέρμα του Πιελ στο 51ο λεπτό. Η Λιόν αντέδρασε και έπειτα από όμορφη ομαδική προσπάθεια ο Μαλμπράνκ έφερε στο 65’ το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία και ο Λακαζέτ τους «λύτρωσε», κάνοντας το 2-1 με εξαιρετική ενέργεια στο 80ο λεπτό. Στο φινάλε ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Έτσι, η Λιόν πέτυχε την τέταρτη σερί της νίκη στην Ligue 1 και έφτασε στους 23 βαθμούς.

Την ευκαιρία να παραμείνει συγκάτοικος με τους «λιονέ» στην 3η θέση, έχασε η Σεντ Ετιέν που δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Λιλ (1-1), η οποία πήρε τον πρώτο της βαθμό έπειτα από τρεις σερί ήττες.

Από τα υπόλοιπα ματς σημαντικές νίκες –για διαφορετικούς λόγους- πανηγύρισαν Μετς, Μονπελιέ και Γκινγκάμπ απέναντι σε Καέν (3-2), Εβιάν (2-0) και Μπαστιά (1-0)