Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2014

«Σεφτές» για Φοίνικα!!

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Α1 βόλεϊ των ανδρών πήρε ο Φοίνικας Σύρου, επικρατώντας 3-1 της ΜΕΝΤ στο «Δημήτρης Βικέλας», στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής.

«Σεφτές» για Φοίνικα
Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε 3-1 σετ της ΜΕΝΤ στο κυκλαδίτικο νησί, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της VolleyLeaue και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον Ολυμπιακό στου Ρέντη. Αντίθετα, η ομάδα της Τούμπας γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της.

Οι «πειρατές είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Τόμισλαβ Ντόκιτς. Οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από τις συνεχείς διακοπές ρεύματος και την πτώση τάσης, που είχε ως αποτέλεσμα τέσσερις διακοπές στον αγώνα, ενώ ο τεχνικός της ΜΕΝΤ, Σπύρος Γκολίτσης, είπε πως η ομάδα του μετά την κατάκτηση του πρώτου σετ έχασε το ρυθμό της.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη ΜΕΝΤ να επιβάλλει το ρυθμό της στον αγώνα και με τον Σακόγλου να είναι εντυπωσιακός στην επίθεση. Η ομάδα της Τούμπας πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά, ενώ η πρώτη διακοπή ρεύματος έγινε στο 9-18 χωρίς να επηρεάσει το ρυθμό του αγώνα και το προβάδισμα της ΜΕΝΤ.

Από το δεύτερο σετ, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, ο Ράτκο Παβλίσεβιτς έβαλε τις φωνές στους παίκτες του και αυτοί βελτιώθηκαν σε σερβίς και υποδοχή. Ο Φοίνικας πήρε τα «ηνία» του αγώνα, ενώ το σετ διακόπηκε δύο φορές στο 4-2 και 11-6 πάλι για πτώση τάσης του ρεύματος.

Διακοπή ρεύματος είχαμε και στο 7-3 του τέταρτου σετ, ενώ είναι θαύμα που δεν έγινε και γενικό μπλακ άουτ, καθώς το μισό νησί δεν είχε καθόλου ρεύμα.

Από τον Φοίνικα, κορυφαίος ήταν ο Ντόκιτς με 16/24 τελειωμένες επιθέσεις και 3 άσσους, ενώ, με εξαίρεση το πρώτο σετ, ο Νικήτας Εφραιμίδης άγγιξε το τέλειο στην υποδοχή, δίνοντας την ευκαιρία στον Ντάμποβιτς να μοιράσει καλά το παιχνίδι.
Από τη ΜΕΝΤ, κορυφαίος ήταν ο Σακόγλου, αλλά όταν χάλασε η υποδοχή μετά το δεύτερο σετ, ο Ματέο Πάρις δεν είχε και πολλές επιλογές για γρήγορο παιχνίδι.

Τα σετ: 17-25, 25-16, 25-18, 25-19

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 4 (3/8 επ, 1 άσσος), Ντάμποβιτς 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 10 (5/8 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 19 (16/24 επ, 3 άσσοι), Λάππας 7 (5/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 82% υπ - 47% άριστες), Παπαδόπουλος 7 (7/11 επ, 79% υπ - 50% άριστες), Εφραιμίδης (λ - 91% υπ - 59% άριστες)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 19 (17/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 8 (7/18 επ, 1 μπλοκ, 81% υπ -33% άριστες), Χατζηηλιάδης 12 (10/21επ, 2 μπλοκ, 94% υπ - 38% άριστες), Μπίσετ 7 (6/10 επ, 1 μπλοκ), Πάρις 4 (2/5 επ, 2 άσσοι), Σφενδυλάκης 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ) / Αντωνιάδης (λ - 57% υπ - 18% άριστες), Χρυσάφης 1 (επίθεση), Αντιφάκος 2 (2/2 επ), Μάντζιος, Παπαπαναγιώτου 1 (επίθεση) *Πηγή: sport-fm.gr*