Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2013

Με το μυαλό μόνο στην… επίθεση!

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στον μαχητικό ΚΑΟΔ, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 91-81, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε τη 17η αγωνιστική της Α1 και πλέον το μυαλό του είναι στην Κάχα Λαμποράλ.

Με το μυαλό μόνο στην… επίθεση
Λίγες μέρες μετά τη μεγάλη νίκη απέναντι στη Χίμκι και λίγες πριν από το σημαντικό ματς κόντρα στην Κάχα Λαμποράλ στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στη Δράμα με τον ΚΑΟΔ, παίρνοντας το ροζ φύλλο με το τελικό 91-81. Κορυφαίος για τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας, οι οποίοι πήραν καλό βαθμό στην επίθεση και όχι στην άμυνα, ο Βασίλης Σπανούλης με 16 πόντους, ενώ σημαντική βοήθεια προσέφερε ο Γκιόργκι Σερμαντίνι με 11.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο εξαιρετικός Πάλμερ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 29 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Πριν από το ματς με τον ΚΑΟΔ, τόσο ο Μίλαν Τόμιτς, όσο και ο Πέρο Άντιτς είχαν δηλώσει πως η ομάδα της Δράμας είναι πολύ ανταγωνιστική στην έδρα της. Αυτό, έσπευσαν να το αποδείξουν οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι τις βιαστικές και άστοχες επιθέσεις των «ερυθρολεύκων», συντηρούνταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος του έφτασαν ακόμα και στο +5 (17-12). Ωστόσο, σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Γιώργος Μπαρτζώκας έριξε τους Λο και Άντιτς στο παρκέ, οι οποίοι μπήκαν ορεξάτοι, κάνοντας το σκορ 17-21, ενώ στη συνέχεια προστέθηκαν στην… εξίσωση και οι Σπανούλης-Χάινς, με τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 14-2 και να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο στο 17-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έβαλε στο… μενού και την πιεστική του άμυνα, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +14 (22-36). Στη συνέχεια, η τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Παπανικολάου, έδωσε την ευκαιρία στον ΚΑΟΔ να πετύχει τέσσερις αναπάντητους πόντους και να μειώσει σε 26-36. Μάλιστα, η ομάδα της Δράμας είχε και το πλεονέκτημα του… φορτωμένου από φάουλ ρόστερ των «ερυθρολεύκων» και με οδηγό τον εξαιρετικό Πάλμερ, η διαφορά έπεσε ακόμα και στους τρεις πόντους (41-44). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 6-1, πήγαν στα αποδυτήρια στο +8 (42-50).

Με 2/2 τρίποντα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο ΚΑΟΔ, με αποτέλεσμα να ροκανίσει αρκετά τη διαφορά, αφού το σκορ έγινε 48-52. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έκανε ένα «ξέσπασμα» πηγαίνοντας στο +8 (48-56), ωστόσο για άλλη μία φορά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, μειώνοντας στον πόντο (55-56) περίπου στα μισά της τρίτης περιόδου, με το επιμέρους σκορ να είναι στο υπέρ τους 13-6 μέχρι εκείνο το σημείο. Τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι «ερυθρόλευκοι» προηγούνταν 57-59, όμως ο Πάλμερ έκανε το αντιαθλητικό φάουλ στον Σερμαντίνι –και τέταρτο προσωπικό του- δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να τρέξουν ένα σερί 7-0 (57-66) και τελικά η τρίτη περίοδος να ολοκληρωθεί στο 60-68.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (60-72), ενώ ο Σερμαντίνι την εκτόξευσε στο +14 (62-76). Αλλά, στα… δύσκολα για τον ΚΑΟΔ «μίλησε» ο Μπάβτσιτς, ο οποίος με δικούς του πόντους έκανε το 71-78. Από την άλλη, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον Γεωργιανό σέντερ που έκανε το 71-81 με το +10 να μένει μέχρι το 75-85. Εκεί, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χαλάρωσαν αρκετά με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους έξι πόντους (81-87), αλλά με ένα σερί 4-0 στο τέλος πήραν το ροζ φύλλο με το τελικό 91-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 42-50, 60-68, 81-91.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σφαλτσάκης, Νόουλς 7 (1), Καλαϊτζής 1, Ακεψιμαΐδης, Μπένας, Μίσελ 4, Μπάβτσιτς 20 (3), Κακαρούδης 10, Ζάρας 3 (1), Ιωάννου 7 (1), Πάλμερ 29 (1τρ., 15 ριμπ.), Ρόου.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 7, Λο 10, Άντιτς 10 (2), Σπανούλης 16, Περπέρογλου 8 (1), Σερμαντίνι 11, Σλούκας 8, Πάουελ 8 (7 ριμπ.), Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 6, Κατσίβελης.