Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2013

«Εκδίκηση» και τώρα… Ζαλγκίρις!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την προετοιμασία του για το κρίσιμο ματς με την Ζαλγκίρις ο Παναθηναϊκός, αφού επικράτησε 97-72 του Ίκαρου Καλλιθέας και πήρε «εκδίκηση» για την ήττα στον πρώτο γύρο.

Μπορεί στον πρώτο γύρο να είχε «πέσει» θύμα έκπληξης κόντρα στον Ίκαρο Καλλιθέας, όμως αυτή τη φορά δεν ήταν διατεθειμένος να επαναλάβει το ίδιο λάθος.

Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε τους αντιπάλους του με 97-72, άφησε πίσω του την «σκληρή» ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς με την Ζαλγκίρις Κάουνας, όπου θα κρίνει πολλά για την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για τον Παναθηναϊκό, με τον Διαμαντίδη να έχει 14 πόντους (4/4 τρίποντα), τον Ματσιούλις 13, τους Μπράμος, Σχορτσανίτη, Λάσμε 11 και τους Ξανθόπουλο, Σκορδίλη να προσθέτουν ακόμη 10.

Προσέφεραν θέαμα οι "πράσινοι" που ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 28 ασίστ!

Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε. Από πολύ νωρίς ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 8-2, όντας πολύ εύστοχος. Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα από το 8’ (20-10), με την ευστοχία στα δίποντα να είναι πάνω από 70%. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 22-10 υπέρ των «πράσινων» κι έβαλαν από νωρίς τα θεμέλια νίκης.

Ο Σχορτσανίτης με δικούς του συνεχόμενους πόντους, ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ (27-12), με τους «κοντούς» του Παναθηναϊκού να ταΐζουν υποδειγματικά τον «Σόφο». Ο τεχνικός του τριφυλλιού ξεκίνησε να μοιράζει το χρόνο, θέλοντας να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα και ο Ίκαρος βρήκε την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά στους 10, 35-25. Ο «Άρτζι» πήρε τάιμ-άουτ και ουσιαστικά οι παίκτες του αφυπνίστηκαν εκ νέου, με το ημίχρονο να λήγει 46-28 υπέρ των γηπεδούχων, με σερί 13-3!

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τη νίκη του Παναθηναϊκού, κάτι που έκανε τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ «ανοιχτό» μπάσκετ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει στο +20 (56-36) και σιγά-σιγά οι «πράσινοι» να την ανεβάζουν κι άλλο, λόγω και των περισσότερων λύσεων επιθετικά. Με τον Μπράμος να παίρνει «φωτιά» από τα 6,75 (3/4), ο Παναθηναϊκός έφτασε και στο +29 (77-48), τρία λεπτά πριν το τέλος. Τελικά, η περίοδος ολοκληρώθηκε με το 80-54 υπέρ του τριφυλλιού, με το επιμέρους σκορ να είναι 34-26!

Με τρίποντο του Ξανθόπουλου στο 32’, η διαφορά έφτασε στην ύψιστη τιμής της, στο +31 (87-58). Οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-2, μείωσαν στους 24 πόντους, ωστόσο τα πάντα είχαν πλέον κριθεί. Οι «πράσινοι»… κόλλησαν λίγο επιθετικά, έχοντας βέβαια ήδη καθαρίσει το ματς, με τον Σκορδίλη να πετυχαίνει κάποιους πόντους, ενώ από την άλλη Βρκιτς και Φαγιέ προσπαθούσαν να διατηρήσουν, όσο το δυνατό, πιο χαμηλά το δείκτη του σκορ. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το 97-72 υπέρ του!

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 46-28, 80-54, 97-72

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 11, Μπράμος 11(3), Ματσιούλις 13(2), Καπόνο 1, Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14(4 τρ., 7 ασίστ), Γκιστ 8, Μπανκς 2, Ξανθόπουλος 10(2), Σκορδίλης 10

Ίκαρος Καλλιθέας (Γιώργος Καλαφατάκης): Στρναντ 3, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 17(1), Βρκιτς 10(1), Φαγιέ 18(2), Γκίμπσον 9, Γιαννακίδης, Αγαδάκος, Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος 1, Πάντιτς 14