Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2013

Σφαιρόπουλος: «Αγχωθήκαμε, λόγω της αστοχίας»

Στην αστοχία των παικτών του Πανιωνίου απέδωσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τη δύσκολη νίκη (70-65) επί του Κολοσσού Ρόδου.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιάννη Σφαιρόπουλου:

«Πριν ξεκινήσω να μιλήσω για το παιχνίδι, θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο της Ρόδου για την υποδοχή που μου επεφύλαξε. Ο Κολοσσός ήταν και θα είναι πάντα μέσα στην καρδιά μου, γιατί στο νησί έζησα τρία πολύ ωραία χρόνια με την ομάδα. Χαίρομαι που ο κόσμος γέμισε το γήπεδο σε σχέση με άλλα παιχνίδια, κι αυτό είναι πολύ σημαντικό για την προσπάθεια που κάνει η διοίκηση. Ο Κολοσσός κάνει πολύ μεγάλη προσπάθεια για να εκπροσωπεί επάξια το επαρχιακό μπάσκετ. Όσον αφορά στο παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό και ανταγωνιστικό παιχνίδι. Θα το χαρακτήριζα όμορφο γι’ αυτούς που το παρακολούθησαν. Μετά την πρώτη περίοδο και από τις αρχές της δεύτερης επιβάλαμε τον ρυθμό μας και πήραμε μία διαφορά. Πήγαμε στα αποδυτήρια με ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο Κολοσσός αντέδρασε στη συνέχεια και έπαιξε άμυνα ζώνης. Εκεί είχαμε πολλά ελεύθερα σουτ. Μπορώ να πω ότι αν είχαμε ευστοχήσει στα μακρινά σουτ, θα μπορούσαμε να είχαμε καθαρίσει νωρίτερα το παιχνίδι. Τα σουτ δεν μπήκαν και αγχωθήκαμε, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να αντιδράσει και να περάσει μπροστά στο σκορ. Στο ανοιχτό γήπεδο σκόραρε εύκολους πόντους και πέρασε μπροστά. Για μένα μετράει πολύ ότι δείξαμε την απαιτούμενη ψυχραιμία να γυρίσουμε το παιχνίδι και να πάρουμε το προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά με ψυχραιμία πήραμε τη νίκη που τόσο πολύ χρειαζόμασταν. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου, στον φίλο μου τον Βασίλη Φραγκιά και την ομάδα του Κολοσσού».

Ο Γιώργος Μπόγρης, με τη σειρά του, ανέφερε: «Πήραμε μία πάρα πολύ σημαντική νίκη σε μία δύσκολη έδρα, από την οποία θεωρώ ότι θα περάσουν λίγες ομάδες. Παίξαμε καλή άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δείξαμε ότι έχουμε νοοτροπία νικητή. Πήραμε αυτό το σημαντικό παιχνίδι και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας για τον επόμενο αγώνα στην έδρα μας με αντίπαλο τον Άρη. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Κολοσσό και ότι καλύτερο από δω και πέρα».