Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2013

Γλίτωσε την ταπείνωση η Λιόν!

Χάρη σε τέρμα του Μπριάν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+1’) η Λιόν απέφυγε την ήττα από την Μπορντό και έμεινε ευχαριστημένη από το τελικό 1-1 στο «Ζερλάν».

Γλίτωσε την ταπείνωση η Λιόν (video)
Με «χρυσό» σκόρερ τον Τζίμι Μπριάν στο 90+1’ η Λιόν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από την Μπορντό, με την οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 στο ματς που ολοκλήρωνε την 10η αγωνιστική.

Οι «λιονέ» για ακόμη ένα παιχνίδι στο γαλλικό πρωτάθλημα ήταν απογοητευτικοί και βρέθηκαν πίσω στο σκορ έπειτα από το τέρμα που σημείωσε στο 62ο λεπτό ο Ομπράνιακ. Σα να μην έφτανε αυτό, ήρθε και η αποβολή του Λακαζέτ στο 67’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για να κάνει ακόμη πιο δύσκολη την κατάσταση για τους γηπεδούχους. Στο φινάλε μίλησε... το ένστικτο της επιβίωσης και ο Μπρίαντ «λύτρωσε» τη Λιόν, που συνεχίζει, ωστόσο, να βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία (13η με 10 βαθμούς). Από την άλλη πλευρά, οι «γιρονδίνοι» έχασαν την ευκαιρία να ανασάνουν βαθμολογικά και έμειναν στη 14η θέση με μόλις 11 βαθμούς.

Νωρίτερα, η Σεντ Ετιέν δυσκολεύτηκε αλλά στο τέλος χαμογέλασε απέναντι στη Λοριάν την οποία νίκησε με σκορ 3-2 εντός έδρας και ανέβηκε στην 7η θέση με 16 βαθμούς.