Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Στο δεύτερο ήταν… ΠΑΟΚ!!

Συναντώντας δυσκολίες μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 82-65 του ΚΑΟΔ στην Πυλαία με κορυφαίο τον Κούπερ και έφτασε τις έξι νίκες σε οκτώ αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Α1.

Στο δεύτερο ήταν… ΠΑΟΚ
Αυτή τη φορά, δεν… πλήρωσε την κούραση από την μεσοβδόμαδη υποχρέωση του στο Eurocup. Ο δικέφαλος του βορρά αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο όπου ο ΚΑΟΔ προηγούνταν με βραχεία κεφαλή, αντέδρασε στο δεύτερο και κατάφερε να προσθέσει ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή του συλλογή με σκορ 82-65. Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά έντεκα πόντων, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στους οκτώ, αλλά και στην διαφορά ποιότητας στην δημιουργία, αφού οι ασίστ ήταν δεκαεννέα έναντι τεσσάρων.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Κούπερ που πέτυχε 19 πόντους, ενώ καλή ήταν η απόδοση και από τους Χαραλαμπίδη-Μπόγρη με 14 και 10 αντίστοιχα. Για τους φιλοξενούμενους –έμειναν στις τρείς νίκες- που προηγήθηκαν μέχρι και με οκτώ πόντους διαφορά (37-29 στο 15΄), ξεχώρισαν οι Βον και Μπράουν με 18 και 12 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι χάρη στις περισσότερες λύσεις που έχει στον πάγκο, αλλά και στην καλή του άμυνα στο 2ο ημίχρονο. Αυτή ήταν που του έδωσε την ευχέρεια να μπει μπροστά με 52-45 στο 26΄ και 60-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, διαφορά που έγειρε ουσιαστικά οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-41, 60-49, 82-65.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 7, Κούπερ 19 (3), Χαραλαμπίδης 14 (3), Τσόχλας 3 (1), Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 8, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 6, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 7, Κόνιαρης 1.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 8, Τσόβιτς, Τζόουνς 5, Μπράουν 12 (1), Βον 18, Μάρκοβιτς 4, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 3 (1), Ζάρας 13 (1), Μπένας 2.

Διαιτητές: Φούφης, Καρακατσούνης, Πουρσανίδης.Πηγή: sport-fm.gr