Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Την… πλήγωσε γιατί την αγαπούσε!!

Ο Ράμσεϊ απέναντι στην παλιά του αγάπη, την Κάρντιφ, σκόραρε δύο φορές και με άξιο συμπαραστάτη τον Εζίλ, οδήγησαν την Άρσεναλ στο εκτός έδρας 3-0.

Την… πλήγωσε γιατί την αγαπούσε!
Περισσότερο δύσκολα από όσο δείχνει το υπέρ της 3-0 επί της Κάρντιφ η Άρσεναλ πέρασε από την Ουαλία και παρέμεινε στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ μετά την 13η αγωνιστική.

Το πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Ράμσεϊ. Ο άσος της Άρσεναλ απέναντι στην παλιά του αγάπη σκόραρε το πρώτο και το τρίτο γκολ της αναμέτρησης. Στο 29ο λεπτό άνοιξε το σκορ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το τρίτο τέρμα της ομάδας του.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Εζίλ. Ο γερμανός, μάλιστα, είχε μεγαλύτερη συμβολή στη νίκη καθώς έφτιαξε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης αλλά και το δεύτερο στο 86ο λεπτό με τον Φλαμινί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Σημαντική νίκη πέτυχε και η Έβερτον. Απέναντι στην Στόουκ ξέσπασε με τους παίκτες της να βρίσκουν τέσσερις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 45ο λεπτό ο Ντεουλοφέου έκανε το 1-0. Ο Κόουλμαν στο 49ο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 58ο λεπτό ο Οβιέδο έκανε το 3-0, ενώ στο 78ο λεπτό ο Λουκάκου διαμόρφωσε το –τελικό- 4-0.

Σε άλλο παιχνίδι της ημέρας η Άστον Βίλα έμεινε στο 0-0 με την Σάντερλαντ, σε αντίθεση με την Γουέστ Χαμ η οποία πήρε ένα σημαντικότατο τρίποντο απέναντι στην Φούλαμ! Την νίκησε 3-0 με τον Κοουλ να πετυχαίνει το δεύτερο και το τρίτο γκολ της ομάδας του. Ο Ντιαμέ είχε ανοίξει το σκορ και το δρόμο της Γουεστ Χαμ προς τη νίκη η οποία την έφερε εκτός της «επικίνδυνης ζώνης».