Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Η Σιένα λύγισε τη Μπάγερν!

H Σιένα σημείωσε την πρώτη της νίκη εντός έδρας με το 71-62 απέναντι στη Μπάγερν και έφτασε τις δύο νίκες, για τον Γ’ όμιλο

Η Σιένα λύγισε τη Μπάγερν
Τις λιγοστές ελπίδες για πρόκριση διατήρησε η Σιένα που κέρδισε 71-62, έχοντας το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του ματς. Κορυφαίος για τους νικητές ο Χάκετ με 15 πόντους αλλά και 10 ασίστ, ο Νέλσον είχε 14 και ο Γκριν 10. Από την πλευρά της Μπάγερν Ντιλέινι με 13 και Μπράιαντ με 12 οι πρώτοι σκόρερς.

Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο με την ιταλική ομάδα να παίρνει το προβάδισμα με 21-18 στο τέλος του αρχικού κομματιού του αγώνα με τον Χάκετ να παίρνει από το ξεκίνημα ηγετικό ρόλο.

Στη συνέχεια το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 13’, όταν ένα ξέσπασμα των Ιταλών με ένα 13-1, μετέτρεψαν μέσα σε τέσσερα λεπτά το 28-30 σε 41-31, με τους Χάκετ, Νέλσον και Γκριν να πρωταγωνιστούν σε αυτό το ξέσπασμα και η Σιένα έκλεισε την περίοδο με 41-34.

Οι Ιταλοί στην 3η περίοδο, όπου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, αφού τελείωσε με 11-10, διατήρησαν μια διαφορά εννέα πόντων για να κλείσουν προηγούμενοι με οκτώ 52-44 την 3η περίοδο. Η γερμανική ομάδα έφτασε την διαφορά μέχρι και τους 16 στην τελευταία περίοδο (70 -54 στο 38’)για να πάρει την σπουδαία νίκη με 71-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-34, 52-44,71-62

Σιένα: Χάντερ 6, Ρες, Κάρτερ 6, Χάκετ 15 (1), Γκριν 10 (2), Βιτζιάνο 6 (2), Ρότσεστι 9 (3), Όρτνερ 5, Νέλσον 14 (2), Κούρνοχ

Μπάγερν:Τρούτμαν, Τζέντοβιτς 10 (1), Ντιλέινι 13 (2), Τέιλορ 2, Μπράιαντ 12, Χάμαν, Σάφατζικ 5 (1)Τόμπσον 8 (7ριμπάουντ), Μπένζινγκ 3 (1),Ιμπντίχι 6, Στάιγκερ 3 (1) Πηγή: sport-fm.gr