Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Αργεντινή: Ισοπαλία με… τρόπο για Ρασίνγκ!! (videos)

Χάρη σε γκολ του 27χρονου Γκάρμπιελ Άουτσε στο 87ο λεπτό και… πονηράδα του Σεμπαστιάν Σάχα, η Ρασίνγκ Κλουμπ απέσπασε 1-1 στην έδρα της Ροζάριο Σεντράλ.
Στο 6ο λεπτό, ο άλλοτε τερματοφύλακας της ΑΕΚ νικήθηκε από κεφαλιά του Γκονζάλο Καστιχέχος, αλλά στη συνέχεια ο Σάχα πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις. Μάλιστα, στο 79ο λεπτό πρωταγωνίστησε σε διένεξη με τον Αλεχάντρο Ντονάτι και επιπλήχθηκε με κίτρινη κάρτα, αλλά ο αντίπαλός του αντίκρισε δεύτερη και αποβλήθηκε, οπότε επήλθε αριθμητική ισορροπία, καθώς στο 55ο λεπτό δέχθηκε απευθείας κόκκινη ο Λουτσιάνο Αουέντ λόγω σκληρού μαρκαρίσματος. Ακολούθησε και το γκολ του πρώην στράικερ της Κιέβο στο 87ο λεπτό, ώστε να διαμορφωθεί το 1-1.
Προγενέστερα, η ουραγός της τριετής κατάταξης, Ολίμπο, πέτυχε τρίτη διαδοχική νίκη χάρη στο 1-0 επί της Γοδόι Κρουζ, την οποία κράτησε μαζί της στη ζώνη υποβιβασμού. Πάντως, η ομάδα του Μαρτίν Παλέρμο αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο διαμόρφωσε ο Ελβετός Ντίλαν Γκίσι από το 15ο λεπτό.
6
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.