Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

Τον ε-Φαγε!!

Τα χρειάστηκε, αλλά τα κατάφερε! Με έναν εκπληκτικό Μουχαμάντ Φαγέ (double-double με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ), το Ρέθυμνο κέρδισε με 72-66 τον αξιόμαχο ΚΑΟΔ, που στο τέλος «άγγιξε» την ανατροπή.

Τον ε-Φαγε!
Με τέτοιον Φαγέ που να χάσει; Παρά την υπερπροσπάθεια του ΚΑΟΔ να κάνει την ανατροπή προς το τέλος, το Ρέθυμνο δε «λύγισε» και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον 29χρονο πάουερ φόργουορντ (19 πόντους και 11 ριμπάουντ) επικράτησε με 72-66 στην δεύτερη αγωνιστική της Α1.

Πολύ καλός ήταν και ο Σάφτενααρ που πρόσθεσε 11 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ξεχώρισαν οι Άτκινς (16 πόντους), Λο (13 πόντους) και Ζάρας (12 πόντους).

Πολύ φτωχό το θέαμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν… σπάσει τα στεφάνια. Το σκορ ήταν πολύ κοντά σε όλη την διάρκειά του, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα μίνι προβάδισμα τριών πόντων, δύο φορές (6-9 και 8-11). Η περίοδος έκλεισε στο +2 για τον ΚΑΟΔ (9-11).

Τελείως διαφορετικό το παιχνίδι στη συνέχεια, με τους παίκτες να... ζεσταίνονται! Μεγάλη κερδισμένη, η ομάδα του Ρεθύμνου καθώς «έτρεξε» ένα εκπληκτικό σερί 11-0 (από 24-27 στο 2:22’ σε 35-27 στο 0:21’), να παίρνει... αέρα και τους φιλοξενούμενους απλώς να επουλώνουν κάπως τις πληγές μέχρι την ανάπαυλα (35-29).

Στις αρχές της επανάληψης μάλιστα, οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (39-29 στο 9:42’). Ενδιάμεσα, «πάγωσε» το σκορ (χωρίς καλάθι από 8:10’ μέχρι 5:50’), ενώ στα επόμενα λεπτά, ο ΚΑΟΔ προσπαθούσε να μειώσει, όμως, αδίκως, καθώς ο ΑΓΟΡ έβρισκε πάντα την απάντηση και κατάφερε να κλείσει στο δεκάλεπτο, όντας μπροστά με +11 (52-41).

Κάπου εκεί, η ομάδα της Δράμας «ξύπνησε» και δοκίμασε να κάνει μια μεγάλη επιστροφή! Στα 8:42’ πριν από την λήξη του αγώνα, μείωσε στους πέντε (54-49) και με την πίεσή της να συνεχίζεται, κατάφερε να πλησιάσει ακόμα περισσότερο, με το 60-57, περίπου τρία λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα. Στα κρίσιμα, όμως, οι Κρητικοί σοβαρεύτηκαν, δεν άφησαν το ματς να τους... ξεφύγει μέσα απ' τα χέρια και με τον Φαγέ να δίνει το στίγμα του, πανηγύρισαν τη νίκη με το τελικό 72-66!

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 35-29, 52-41, 72-66

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμσον 13, Σχίζας 2, Κουμπούρας 4, Σάφτενααρ 11 (6 ριμπάουντ), Κάουνσιλ 2 (5 ριμπάουντ), Άλεν 9 (2), Καλαμπόκης 6, Φαγέ 19 (11 ριμπάουντ), Σίνης, Χίλαρης, Κράβιτς 4, Δουλγεράκης

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5, Βασόγιεβιτς, Τζόνσον 7 (5 ασίστ - 6 κλεψίματα), Γεωργάκης 2, Άτκινς 11 (5 ασίστ), Όντομ 4, Σπυριδωνίδης 2, Μαρκ Μισέλ 1, Ζάρας 12 (2), Ρομπ Λο 13 (2), Χρυσικόπουλος 4 *Πηγή: sport-fm.gr*