Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

Επιτέλους Μονακό!!

Επιτέλους νίκη και πειστική εμφάνιση για την Μονακό. Η ομάδα του Ζαρντίμ ήταν… κυρία απέναντι στην Εβιάν και χωρίς να ιδρώσει επέστρεψε στα τρίποντα (2-0). «Κηδεία» για Λιλ από την Γκιγκάμπ (2-1).

Επιτέλους Μονακό
Νίκη-βάλσαμο για την Μονακό, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Ligue 1. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ επικράτησε 2-0 της Εβιάν εντός έδρας και επέστρεψε και πάλι στις νίκες. Ο Ζοάο Μουτίνιο άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η ομάδα του Πριγκιπάτου ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και με τον Καράσκο στο 71ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά της «κλειδώνοντας» παράλληλα τη νίκη.

Την… πάτησε η Λιλ απέναντι στην Γκιγκάμπ. Η ομάδα του Ζιράρ υποτίμησε την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο Europa League και τιμωρήθηκε αφού ηττήθηκε 2-1 μέσα στο σπίτι της. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και κόντρα στην ροή του ματς με τον Μποβέ στο 45+1’. Σα να μην έφτανε αυτό, η Λιλ είδε την Γκινγκάμπ να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Σβάρτς στο 57’. Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο ματς με τον Μαβουμπά στο 79’ όμως δεν κατάφεραν να σώσουν ούτε τον βαθμού και υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους φετινή εντός έδρας ήττα.

Από τα υπόλοιπα ματς, η Μπαστιά πέρασε (1-0) από την έδρα της Νις, ενώ ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις Ναντ-Ρεμς (1-1) και Μετς-Ρεν (0-0).