Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

Mε υπογραφή Πεν, ο Απόλλωνας Πατρών!!

Με τον Πεν, να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση με 29 πόντους, ο Απόλλωνας Πατρών επικράτησε 91-82 απέναντι στον Πανελευσινιακό.

Mε υπογραφή Πεν, ο Απόλλωνας Πατρών
Σαν αδίστακτος πιστολέρο, ο Μπράντον Πεν, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Σκορδίλη και Φιτσπάτρικ που είχαν από 17 πόντους, κατάφερε να οδηγήσει τους Αχαιούς στην πρώτη τους νίκη στην φετινή Α1. Παρά τις προσπάθειες που έκανε κυρίως στο 3ο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν και το μοναδικό στο οποίο επικράτησε επιμέρους, δεν κατάφερε να σώσει κάτι απ’ αυτό το ματς. Οι 53 πόντοι στο πρώτο μέρος, ήταν πολλοί για να αποτραπεί η ήττα για τους φιλοξενούμενους.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι ένα επιμέρους 12-2 για τους γηπεδούχους, να τους δίνει το πρώτο σοβαρό προβάδισμα στο ματς με 20-12 στο 7’. Με τον έλεγχο των ριμπάουντ να γέρνει την πλάστιγγα στο πρώτο δεκάλεπτο (16-7), το σκορ έκλεισε με διαφορά εννέα πόντων 28-19 στην πρώτη περίοδο.

Στην 2η περίοδο, η διαφορά έφτασε μέχρι τους 11, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 8-0, όμως ο Πεν, μαζί με τους Φιτσπάτρικ και Γκάλουγεϊ έδωσαν και πάλι ένα άνετο προβάδισμα, με 53-43 για το πρώτο μέρος.

Δυναμικά μπήκαν στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής με επιμέρους 9-1 ως στο 23’ και το σκορ να πηγαίνει στο 54-52, με τον Πεν να σκοράρει ένα ακόμα τρίποντο και να δίνει ανάσα στον Απόλλωνα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τον έναν πόντο, ωστόσο το προβάδισμα δεν πέρασε ποτέ στα χέρια των φιλοξενούμενων και η 3η περίοδος έκλεισε με 71-67.

Ντέρμπι και στις αρχές της 4ης περιόδου, με το ματς στο 78-76 στο 33’, ωστόσο εκεί, Φιτσπάτρικ και Σκορδίλης ανέλαβαν δράση και αφού το ματς πήγε στο 82-76, οι Πατρινοί κράτησαν το προβάδισμα και το πρώτο ροζ φύλλο για φέτος στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-43, 71-67, 91-82

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Σκορδίλης 17, Αργυρόπουλος 4, Γκάλογουεϊ 15 (2), Πεν 29 (5), Φιτσπάτρικ 17 (2), Αντωνάκης, Μπατής 3 (1), Ελ Αμίν, Πελεκούδας, Μολφέτας 6, Νιφόρας, Μαστρογιαννόπουλος

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κοξ 2, Ρόμπινσον 18, Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 6 (2), Μάρεϊ 10, Αθανασούλας 5, Μάρκοβιτς 8 (1), Δορκοφίκης 8, Ιωάννου 11, Τζόνσον 12 (4), Καλλές 2, Αβραμίδης *Πηγή: sport-fm.gr*