Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

Υποκλίθηκε και ο ΠΑΟΚ!!

Το απόλυτο νικών στο κλειστό της Περιβόλας διεύρυνε ο Απόλλων Πατρών, που επικράτησε 80-70 του ΠΑΟΚ για την 9η αγωνιστική της Basket League. «Φωτιές» έβγαζε η τριάδα Φιτζπάτρικ, Γκάλογουεϊ & Ελ Αμίν.

Υποκλίθηκε και ο ΠΑΟΚ!
Πανελευσινιακός, Κολοσσός Ρόδου, Τρίκαλα και τώρα ΠΑΟΚ! Το κλειστό της Περιβόλας είναι απόρθητο κάστρο για τον Απόλλωνα Πατρών, που επικράτησε με 80-70 του «δικεφάλου του Βορρά», φτάνοντας τις τέσσερις νίκες (όλες στην έδρα του) στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League. Οι Αχαιοί ήταν κυρίαρχοι του αγώνα από το πρώτο λεπτό, έφτασαν να προηγούνται μέχρι 22 πόντους και μολονότι καρδιοχτύπησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά και από το 30’ ως το 35’ που έδωσε… σημεία ζωής, παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και «πλήρωσε» την κούραση από το παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν για το Euro Cup.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Φιτζπάτρικ με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν ο Γκάλογουεϊ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 6 ασίστ και ο Ελ Αμίν, που πρόσθεσε 15 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Λάνγκφορντ και Τσόχλας, οι οποίοι είχαν από 16 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με στόχο να ελέγξουν τον ρυθμό και στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Απόλλων ξέφυγε 12-7 και 15-10 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και εκμεταλλευόμενος κάποιες κακές επιλογές του ΠΑΟΚ στην επίθεση, έκανε ένα σερί 6-0 και μετέτρεψε το 15-12 σε 21-12. Το «κουπί» στο σκοράρισμα για τους Αχαιούς τραβούσαν Μολφέτας και Φιτζπάτρικ, που πέτυχαν από 5 πόντους.

Οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι την κούραση του «δικεφάλου του Βορρά» από το παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν, διατηρούσαν σχετικά εύκολα την υπέρ τους διαφορά. Ο Φιτζάπτρικ συνέχιζε να είναι «ζεστός», στην… εξίσωση μπήκαν ο Ελ Αμίν και ο Σκορδίλης, που πρόσφεραν σημαντικούς πόντους και έτσι ο Απόλλων έκλεισε το ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 34-25. Κυρίαρχο στοιχείο του πρώτου εικοσαλέπτου ήταν η αστοχία και των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να έχουν 11/33 σουτ και τους φιλοξενούμενους μόλις 6/21.

Το +9 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, γρήγορα έγινε +13 (42-29), με ένα σερί 8-4 του Απόλλωνα, που ήταν η ομάδα, η οποία κυριαρχούσε στο παρκέ της Περιβόλας. Οι γηπεδούχοι είχαν μετατρέψει σε παράσταση για έναν ρόλο το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ και στο 25’, έφτασαν τη διαφορά και στο +15 (47-32). Ο «δικέφαλος» έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει και μολονότι υπήρχε πολύς χρόνος, δεν έδειχνε ικανός να αλλάξει τη μοίρα του. Ο Απόλλων, όχι μόνο δεν έδειχνε τάσεις… αυτοκτονίας, αλλά είχε το πόδι «πατημένο στο γκάζι» και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +18 (62-44).

Κι όμως, όλα άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με ένα σερί 11-0, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 62-55, δίνοντας σημάδια ζωής στο παιχνίδι, ενώ κράτησε στο μηδέν τον Απόλλωνα στο πρώτο τετράλεπτο. Οι Αχαιοί βρήκαν κάποια στιγμή τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά ο «δικέφαλος» είχε… ξυπνήσει για τα καλά και μείωσε σε 68-62 στο 36’. Παρά την πίεση, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν σωστά και με σερί 11-2, αποκατέστησαν την τάξη (79-64), ένα λεπτό πριν το τέλος, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 34-25, 62-44, 80-70

Απόλλων Πατρών: Σκορδίλης 12 (8ρ.), Αργυρόπουλος 1, Γκάλογουεϊ 17 (6ασ.), Πεν, Φιτζπάτρικ 23 (12ρ.), Αντωνάκης, Μπατής, Ελ Αμίν 15, Πελεκούδας, Μολφέτας 5, Νιφόρας, Γεωργαλής 7.

ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 16, Λιάπης 3, Κάρτερ 7, Κακαρούδης, Τσόχλας 16 (4ρ.), Δέδας 2, Μαργαρίτης 13, Κώττας, Οντουμ 6, Βον 5, Σαλούστρος 4.