Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

Απάντησε σε… όλα η Λιόν!!

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από την Εβιάν, η Λιόν όχι μόνο κατάφερε να… απαντήσει δις, αλλά να πάρει και τη νίκη (3-2) με το εύστοχο πέναλτι του Λακαζέτ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Απάντησε σε… όλα η Λιόν!
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ηγέτη της, Άλεξ Λακαζέτ, η Λιόν «απέδρασε» από την έδρα της Εβιάν, επικρατώντας 3-2, για τη 17η αγωνιστική της Ligue 1. Με το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντό τους, οι «λιονέ» βρίσκονται μόνοι στην τρίτη θέση με 33 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Σεντ Ετιέν.

Η Εβιάν ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με τον Μπαρμπόσα, στο 28’, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, οι «λιονέ» πίεσαν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν με τον Μπενζιά στο 62’. Όμως, οι παίκτες του Φουρνιέ έμειναν στους… πανηγυρισμούς, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, δύο λεπτά αργότερα, ξανά με τον Μπαρμπόσα.

Ωστόσο, η Λιόν δεν είχε πει την τελευταία της… λέξη. Αρχικά, ο Λακαζέτ έκανε το 2-2 στο 81’, ενώ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο πρώτος σκόρερ του γαλλικού πρωταθλήματος, διαμόρφωσε το τελικό 3-2!