Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

Πρώτο τεστ χωρίς Τζέιμς… θετικό!!

Στις νίκες επέστρεψε ο Κολοσσός, ο οποίος επικράτησε των μαχητικών Τρικάλων με 77-69, για την 9η αγωνιστική της Α1, στο πρώτο ματς της μετά-Τζέιμς εποχής για τους Ροδίτες.

Πρώτο τεστ χωρίς Τζέιμς… θετικό!
Ύστερα από ένα ματς ακατάλληλο για… καρδιακούς, ο Κολοσσός επικράτησε με 77-69 των Τρικάλων, για την 9η αγωνιστική της Α1. Κορυφαίος για τους Ροδίτες ήταν ο Χάγκινς με 20 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο νεοαποκτηθείς Σκοτ με 12 πόντους. Από την ομάδα της Θεσσαλίας ξεχώρισε ο Μπόουι με 22 πόντους.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση ο Κολοσσός, ο οποίος στα πρώτα λεπτά προηγήθηκε με 7-2. Στη συνέχεια, τα Τρίκαλα κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (11-9), ωστόσο με τη βοήθεια των Σκοτ και Χάγκινς, οι Ροδίτες πήραν ξανά μία διαφορά ασφαλείας (16-9) και με «όπλο» την καλή τους άμυνα, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (23-13).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, τα Τρίκαλα έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (23-16), όμως και πάλι ο Κολοσσός βρήκε λύσεις στην επίθεση, φτάνοντας στο +13 (31-18). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» και την άμυνά τους κάνοντας το 40-25, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος το πρώτου ημιχρόνου, όμως από εκείτο σημείο και έπειτα, η ομάδα της Θεσσαλίας αντέδρασε με πρωταγωνιστή τον Μπόουι, διαμορφώνοντας το σκορ στο 41-31.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κολοσσός συντηρούσε το προβάδισμά του σε διψήφιο αριθμό (45-33). Όμως, στη συνέχεια τα Τρίκαλα, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας εύκολα το δρόμο προς το καλάθι «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 4-13, ρίχνοντας τη διαφορά στο καλάθι (48-46). Ύστερα από πολύ ώρα, η ομάδα της Ρόδου σκόραρε με τον Σκοτ, ο οποίος έκανε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το 50-46.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στην τέταρτη περίοδο, με τον Μπούλιαν να δίνει «ανάσα» στον Κολοσσό με τρίποντο και να τον πηγαίνει στο +7 (57-50). Ωστόσο, τα Τρίκαλα «απάντησαν» με τον ίδιο τρόπο, με τους Τσούπκοβιτς και Κάντζι, μειώνοντας στον πόντο (57-56). Στη συνέχεια, ήταν η σειρά των Ροδιτών να κάνουν ένα μίνι σερί και να πάνε ξανά στο +6 (62-56), στα μισά του δεκαλέπτου. Όμως και πάλι η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη δεν ήταν διατεθειμένη να τα παρατήσει, μένοντας στο ματς (66-64). Εκεί «μίλησε» ο Χάγκινς, ο οποίος πήρε τους γηπεδούχους στην… πλάτη του κάνοντας το 70-64, ενώ οι Μπούλιαν και Λαρεντζάκης διεύρυναν κι άλλο το προβάδισμα (75-64), κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη, που ήρθε με το τελικό 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 41-31, 50-46, 77-69.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 4, Λαρεντζάκης 11 (1), Σιόλογκας, Σμιθ 6, Στεφανίδης 7 (1), Λίντεν 3 (1), Σκοτ 12 (3), Τσάμης 8 (10 ριμπ.), Χάγκινς 20, Κανύχης, Μπούλιαν6 (2), Δασκαλάκης.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 17 (1), Νικολόπουλος, Τρέισι 2, Μπόουι 22 (4), Τσούπκοβιτς 8 (2), Πάνος, Σπανός, Ματαλών 5, Βαρυτιμιάδης, Κάντζι 7 (1), Χουχούμης, Χότζιτς 8.