Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

Η ΑΕΚ το ντέρμπι με τον Απόλλωνα!

Με 3-1 διέλυσε η ΑΕΚ τον Απόλλωνα στη Λάρνακα, για την 12η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος, πλησιάζοντας στη 2η θέση. Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια, ισοπαλία για την ΑΕΛ.

Η ΑΕΚ το ντέρμπι με τον Απόλλωνα
Με 3-1 επικράτησε η ΑΕΚ στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Απόλλωνα για την 12η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος. Νίκη για την Ομόνοια επί του Οθέλλου (1-0) με γκολ στις καθυστερήσεις. Ισόπαλη η ΑΕΛ με τη Νέα Σαλαμίνα (1-1).

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Καταλά. Στο 33’ ο Χόρχε έκανε το 2-0, ενώ στο 56’, ο Εγγλέζου πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μόνο να μειώσουν στο 75’ με τον Ζοάο Πάολο. Η ομάδα της Λεμεσού έφτασε τους 21 βαθμούς, μειώνοντας την απόσταση από τον δεύτερο Απόλλων στους 4.

Η Ομόνοια επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, αφού επικράτησε με 1-0 επί του Οθέλλου με γκολ του Ποτέ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ισόπαλες αναδείχθηκαν ΑΕΛ και Νέα Σαλαμίνα στη Λεμεσό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Οκεούχιε στο 35ο λεπτό. Στο 65’ ο Γκουντιλεγιέ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.