Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

Πήρε το δώρο και... βλέπει κορυφή!

Ιδανικά εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Άντερλεχτ η Κόρτραϊκ που επιβλήθηκε της Μαλίν με 3-0 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση μετά την 18η αγωνιστική της Jupiler League. «Γκέλαρε» η Λόκερεν του Γκαλίτσιου.

Πήρε το δώρο και... βλέπει κορυφή
Ασταμάτητη είναι η Κόρτραϊκ στη Jupiler League που επικράτησε 3-0 της Μαλίν στην 18η αγωνιστική και «έπιασε» την Άντερλεχτ στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ βρίσκεται έναν βαθμό πίσω απ' την πρωτοπόρο Κλαμπ Μπριζ -που έχει ματς λιγότερο.

Με σκόρερ τους ντε Σμετ και Σεβαλιέρη Κόρτραϊκ έκανε σε ένα ημίχρονο ό,τι χρειαζόταν για να πάρει το τρίποντο, ενώ ο Ντιρξ λίγο πριν το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό σκορ, που διεύρυνε το θετικό σερί πέντε αγωνιστικών της ομάδας.

Η Λόκερεν -με τον Γιώργο Γκαλίτσιο να αγωνίζεται για ενενήντα λεπτά- έχασε μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί μαζί τους στη δεύτερη θέση, αφού έμεινε στο 0-0 με την Σερκλ Μπριζ.

Έτσι, Λόκερεν έμεινε στην πέμπτη θέση με 29 βαθμούς, ενώ η Σερκλ συνεχίζει στην προτελευταία θέση, μένοντας δύο βαθμούς μακριά απ’ την έξοδο απ’ την επικίνδυνη ζώνη (με την Ζούλτε Βάρεγκεμ όμως, που προπορεύεται να έχει δώσει δύο ματς λιγότερα).

Η Οστάνδη από την άλλη, επικράτησε με ανατροπή της ουραγού Λιρς, με τον Ράιτινγξ να γίνεται… ήρωας, αφού πέρασε ως αλλαγή στο 82’ και στο 90’ πέτυχε το γκολ της νίκης.