Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

«Ιπτάμενο» Ρέθυμνο!!

Από νίκη σε νίκη «πετάει» το Ρέθυμνο. Η ομάδα της Κρήτης άλωσε το «Ζηρίνειο», 74-64 τη Νέα Κηφισιά και σκαρφάλωσε στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας της Basket League μετά από εννιά αγωνιστικές.

«Ιπτάμενο» Ρέθυμνο
Την μίνι έκπληξη της 9ης αγωνιστικής στη Basket League έκανε το Ρέθυμνο. Η ομάδα της Κρήτης άλωσε το «Ζηρίνειο», επικρατώντας 74-64 της Νέας Κηφισιάς και σκαρφάλωσε στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη και η τρίτη μακριά από την έδρα της. Η ομάδα των βορείων προαστίων βρέθηκε να κυνηγάει από το πρώτο λεπτό τον αντίπαλό της και με εξαίρεση το πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου, εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και με τραγικά ποσοστά, αφού είχε 21/59 σουτ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κάουνσιλ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 10 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Πολύ καλοί ήταν επίσης οι Σίμπσον και Κράβιτς, που είχαν από 14 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, ο μοναδικός που διασώθηκε ήταν ο Μαυροειδής, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Η Κηφισιά πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στο Ρέθυμνο. Με πολυφωνία στην επίθεση, αλλά και πολύ καλή άμυνα, η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε 3-2 και έφτασε τη διαφορά μέχρι και στο +11 (8-19), 2.40’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με ένα δικό τους σερί 7-0, μείωσαν σε 15-19, για να έρθει στο φινάλε ο Σίμπσον και να γράψει με τρίποντο το 15-22.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι φόρτσαραν και πλησίασαν στους τρεις πόντους (21-24), αλλά αυτό δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους. Με ψυχραιμία, αλλά και καλές επιλογές στην επίθεση, ξαναπάτησαν το… γκάζι, έφτασαν στο +8 (30-38), τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου και έκλεισαν πρώτο εικοσάλεπτο στο +7 (33-40). Στο πρώτο μέρος, η Κηφισιά πλήρωσε την αστοχία της (10/29 σουτ), ενώ το Ρέθυμνο σούταρε με ποσοστό κοντά στο 50% (13/27).

Δυόμισι λεπτό μετά το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, το Ρέθυμνο έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (36-48), με τους Σίμπσον, Κάουνσιλ, Άλεν και Φαγιέ να κάνουν… όργια στο παρκέ και να είναι ασταμάτητοι. Η Κηφισιά όχι μόνο δεν μπορούσε να ανταποκριθεί αμυντικά, αλλά συνέχισε να είναι άστοχη και στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τον έλεγχο και το προβάδισμα στο παιχνίδι και έδειχναν ικανοί να αποδράσουν με το διπλό. Στο 27’, η διαφορά έφτασε στο +13 (42-55) και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το Ρέθυμνο να προηγείται 47-58.

Η Κηφισιά δεν ήταν διατεθειμένη να παρατήσει το παιχνίδι και με σερί 8-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, μείωσε στους 2 πόντους (56-58) στο 33’. Η ομάδα του Ρεθύμνου έβλεπε το καλάθι σαν… δαχτυλήθρα, αφού έμεινε χωρίς πόντο για πέντε ολόκληρα λεπτά, όμως, η αντεπίθεση της ομάδας των βορείων προαστίων έμεινε στη μέση. Οι Κρητικοί βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση, «έσφιξαν» την άμυνά τους και τελικώς έφτασαν άνετα στη νίκη με τελικό σκορ 64-74, αφού στο τελευταίο επτάλεπτο «έτρεξαν» ένα σερί 16-8.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 33-40, 47-58, 64-74.

Νέα Κηφισιά: Καυκής, Γιούινγκ 3, Λιακόπουλος 8, Πεσάκοβιτς 9, Μαυροειδής 16 (8ρ.), Ψαθάς, Μελισαρίδης, Κακιούζης 8, Τσαλδάρης 8, Ντούβνιακ 2, Ντέιβις 4, Μπάρλος 6.

Ρέθυμνο: Σίμπσον 14, Σχίζας, Κουμπούρας 2, Κάουνσιλ 22 (10ασ., 4ρ.), Άλεν 8, Καλαμπόκης, Φαγέ 12, Σίνης, Χίλαρης, Κράβιτς 14, Αλιχοτζιτς 2, Δουλγεράκης.