Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

Ανάσανε ο Πανελευσινιακός!!

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανελευσινιακό μετά τις δυο σερί ήττες από Ρέθυμνο και ΠΑΟΚ, καθώς επιβλήθηκε του ΚΑΟΔ με 83-69 για την ένατη αγωνιστική της Basket League.

Ανάσανε ο Πανελευσινιακός
Νίκη-βάλσαμο πέτυχε ο Πανελευσινιακός επικρατώντας του ΚΑΟΔ με 83-69 στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής για την Α1 μπάσκετ. Η ομάδα της Ελευσίνας σημείωσε την πρώτη της νίκη ύστερα από τις ήττες με ΠΑΟΚ και Ρέθυμνο, ενώ για την ομάδα τις Δράμας ήταν το τρίτο συνεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι γηπεδούχοι, με ρεκόρ 3-6, ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, όπου παρέμεινε ο ΚΑΟΔ έχοντας μόλις δυο νίκες σε εννέα αγώνες.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ελάιζα Τζόνσον, Μάρκοβιτς και Αθανασούλας με 17,16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Άτκινς και ο Όντομ με 12 πόντους έκαστος, ενώ το νέο μεταγραφικό απόκτημα των Δραμινών, Μανώλης Παπαμακάριος έδειξε ανέτοιμος ακόμα καθώς σε 18 λεπτά συμμετοχής είχε μηδέν πόντους, 4 λάθη και 3 ασίστ.

Η καλή μέρα φάνηκε από νωρίς για τους Ελευσινιώτες, καθώς με δυο τρίποντα, του Ελάιζα Τζόνσον και του Αθανασούλα, προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό με 6-0. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν αρκετά ζεστός στα πρώτα λεπτά σημειώνοντας τους επτά από τους πρώτους έντεκα πόντους των γηπεδούχων (11-6). Μετά το 15-10 ο ΚΑΟΔ μάζεψε τη διαφορά στον ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον Γεωργάκη να συνεισφέρει με πέντε πόντους.

Με τρίποντο του Όντομ ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε για πρώτη φορά (22-20), αλλά αμέσως ο Πανελευσινιακός αντέδρασε και με ένα 6-0 έκανε το 26-22. Γρήγορα ο ΚΑΟΔ κάλυψε τη διαφορά με τον Όντομ να είναι εξαιρετικός έχοντας 12 πόντους και τον Τερόν Τζόνσον να προσθέτει άλλους 6 στο πρώτο ημίχρονο συνολικά και οι δυο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ, καθώς εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι και το 18ο λεπτό (37-37). Τότε οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-2 έκλεισαν ιδανικά το πρώτο ημίχρονο (45-39).

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα μπήκαν πιο δυνατά μετά την ανάπαυλα και με 4 πόντους του Ζάρα και του Λο μείωσαν σε απόσταση ενός βαθμού (48-47). Εκείνη τη στιγμή ξύπνησαν από το λήθαργο οι γηπεδούχοι και ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης με 3 πόντους του Αθανασούλα και 4 του Μάρκοβιτς (55-47). Αν και ο ΚΑΟΔ μείωσε προσωρινά (57-53), οι παίκτες του Κουστένη με το Σέρβο φόργουορντ να προσθέτει άλλους 6 πόντους ξεμάκρυναν πάλι προηγούμενοι στο 30ο λεπτό με 67-57.

Νευρικά ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος και για τους δυο μονομάχους, έχοντας σημειωθεί μόλις ένας πόντος στα πρώτα δυο λεπτά της αναμέτρησης. Ο Άτκινς κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (68-59), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά δεν μπόρεσε να παρουσιάσει κάτι ιδιαίτερο. Με πέντε προσωπικούς πόντους του Ελάιζα Τζόνσον το 71-61 έγινε 76-61 και ο οι παίκτες του Κώστα Μέξα κατέβασαν «λευκή πετσέτα» στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Με το Δορκοφίκη και τον βραχύσωμο Αμερικάνο γκαρντ να συνεχίζουν να… πυροβολούν κατά ριπάς η διαφορά έφτασε στο ύψιστο σημείο της (81-64) στο 38ο λεπτό. Με το τελικό 83-69 ο Πανελευσινιακός έφτασε σε μια πολύ σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 25-20, 22-18, 16-12

Πανελευσινιακός (Κουστένης): Ρόμπινσον 9(1), Αθανασούλας 15(1), Μάρκοβιτς 16(1), Βασιλόπουλος 4, Ε. Τζόνσον 17(2), Ιωάννου 2, Δορκοφίκης 14(2), Κοξ 1, Καλλές 3, Τσακαλέρης 2, Αβραμίδης

ΚΑΟΔ (Μέξας): Παπαμακάριος, Άτκινς 12, Όντομ 12(2), Λο 8, Ζάρας 10, Σλαφτσάκης 4, Μισέλ, Τρόττερ 9(1), Τζόνσον 8, Σπυριδωνίδης, Γεωργάκης 6