Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου 2012

Άνετα ο Παναθηναϊκός!!

Άνετα ο Παναθηναϊκός
Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών, στο πρώτα ματς των δύο ομάδων στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 69-51 των Πατρινών, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έχοντας καλά διαστήματα στην επίθεση. Σχορτσανίτης (17) και Άρμστρονγκ (12) οι πρώτοι σκόρερ των νικητών.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Ούκιτς, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Πάνκο και Τσαρτσαρή, και χτυπώντας στην ρακέτα προηγήθηκε γρήγορα με 11-5 χάρη σε καλάθια των Τσαρτσαρή, Ματσιούλις και Άρμστρονγκ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 13-7.

Με συνεχόμενους πόντους του Άρμστρονγκ οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο σκορ και προηγήθηκαν με 27-9, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 36-20.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έχοντας ως κύριο όπλο τους ψηλούς, ανέβαζε και άλλο την διαφορά με τους Άρμστρονγκ, Σχορτσανίτη. Η άμυνα του Παναθηναϊκού δυσκόλευε πολύ τον Απόλλωνα που δεν μπορούσε να βρει εύκολους διαδρόμους προς το καλάθι και ενώ οι «πράσινοι» ψηλοί συνέχιζαν στο ίδιο ρυθμό με την σκυτάλη να περνάει στους Πάνκο, Ματσιούλις.

Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 69-51 με τον Παναθηναϊκό να κάνει θραύση στο inside game.