Τρίτη 22 Ιανουαρίου 2013

«Πετάει» ο ΠΑΟΚ!!

Άλμα 4άδας έκανε ο ΠΑΟΚ! Ο «Δικέφαλος του βορρά» σταμάτησε το σερί 9 νικηφόρων αγώνων του Παμβοχαϊκού του οποίου επικράτησε 3-0 σετ και ανέβηκε μόνος στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

«Πετάει» ο ΠΑΟΚ
Το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Παμβοχαϊκό ολοκλήρωνε την 14η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ ανδρών.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν εν τέλει οι μεγάλοι νικητές, αφού πέρασαν με το «καθαρό» 3-0, πήραν τρεις βαθμούς που τους ανεβάζει στη τέταρτη θέση, ενώ έβαλαν και… φρένο στις 9 σερί νίκες που είχε η ομάδα από το Βραχάτι στις εντός συνόρων υποχρεώσεων της.

Και στα τρία σετ, οι φιλοξενούμενοι στην Πυλαία έπαιρναν ένα μίνι προβάδισμα 1-2 πόντων, ωστόσο ο ΠΑΟΚ, όντας ψύχραιμος και με σωστές επιλογές στα κρίσιμα σημεία, κατάφερνε να επιστρέφει και να τα… κλέβει στο νήμα.

Πολλά παράπονα από τη διαιτησία είχε μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του Παμβοχαϊκού, Νίκος Ζαλμάς.

Με τους τρεις αυτούς βαθμούς ο ΠΑΟΚ μπήκε… για τα καλά στην τετράδα του πρωταθλήματος, ενώ από την άλλη ο Παμβοχαϊκός έχασε ευκαιρία να «πιάσει» ή ακόμα και να προσπεράσει τον δεύτερο Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Νίκη περιμέναμε αλλά έτσι όπως ήρθε είναι καλοδεχούμενη. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Είχαμε πολλά προβλήματα και πολύ πίεση. Ο Αρμενάκης ήταν καλός, ο Ντο Σάντος πολύ καλός, αλλά όλα τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Βαρέθηκα... Επέλεξαν αυτό τον διαιτητή να παίξει αυτό το ματς. Θέλω να μείνω μόνο στο τι δεν έκανε η ομάδα μου. Ήμασταν μέτριοι, νευρικοί, δε μας βγήκαν κάποιες φάσεις. Κάναμε λάθη στο σέρβις, ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλά πάνω στο φιλέ. Και τα τρία σετ κρίθηκαν σε μικρές λεπτομέρειες. Εκνευρίστηκα με τον διαιτητή. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε ψυχή μέσα στο γήπεδο και πήρε τη νίκη».

Τα σετ: 25-23, 25-23, 25-23

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Πλίκας 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ. - 33% άριστες), Κανέλλος 7 (7/10 επ.), Αρμενάκης 11 (7/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ντος Σάντος 20 (16/28 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ. - 42% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (71% υπ. - 35% άριστες) / Χατζηηλιάδης, Μπερμούντεζ, Αγγελής, Αμπουίλα.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 14 (14/20 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Καλντέιρα 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ. – 24% άριστες), Τερζής 1, Καραγιάννης 1, Πανταλέων 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 16 (16/31 επ.), Δημητρακόπουλος –λ (46% υπ. – 38% άριστες) / Κατσανεβάκης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Παπαδόπουλος.