Τρίτη 22 Ιανουαρίου 2013

Αφεντικά της… γειτονιάς!

Για δεύτερη φορά στα φετινά τέσσερα μεταξύ τους παιχνίδια οι Νετς νίκησαν τους γείτονες Νικς. Νίκη με ανατροπή για τους Ουόριορς απέναντι στους Κλίπερς.

Αφεντικά της… γειτονιάς
Οι Νετς επικράτησαν των Νικς με 88-85 στο «Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν» και οι δύο γειτονικές ομάδες ολοκλήρωσαν με 2-2 τις αναμετρήσεις τους στην κανονική περίοδο. Ο Τζο Τζόνσον είχε 25 πόντους και το καλάθι που 22’’ πριν το τέλος «καθάρισε» το ματς για την ομάδα του Μπρούκλιν, που πλησίασε σε απόσταση βολής του Νεοϋορκέζους στη μάχη για την κορυφή της Atlantic. Ο Καρμέλο Άντονι είχε μεν 29 πόντους για τους γηπεδούχους, αλλά είχε 0/6 σουτ στην τέταρτη περίοδο και συνολικά 11/29.

Νικς (25-14): Άντονι 29, Σμιθ 16, Στούντεμαϊρ 15, Κιντ 11, Τσάντλερ 7 (11 ριμπ.), Κόουπλαντ 5, Σούμπερτ 2, Νόβακ, Πριγκιόνι, Μπρούερ.

Νετς (25-16): Τζόνσον 25, Ουίλιαμς 14 (12 ασίστ), Λόπεζ 14 (11 ριμπ.), Χάμφρις 11 (13 ριμπ.), Μπόγκανς 8, Ουάλας 8, Έβανς 3, Ουότσον 3, Μπρουκς 2, Μπλάτσε, Στάκχαουζ, Τζόουνς.

Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς-Λος Άντζελες Κλίπερς 106-99

Σε δύναμη της Δύσης εξελίσσονται οι Ουόριορς, που με ξέσπασμα στο τέταρτο δωδεκάλεπτο (όταν το επί μέρους σκορ ήταν 33-19) επικράτησαν των Κλίπερς 106-99. Ο Στίβεν Κάρι είχε 28 πόντους και πέτυχε τέσσερα τρίποντα στο τελευταίο δωδεκάλεπτο για τους γηπεδούχους, που έχουν τρεις νίκες στα τέσσερα φετινά τους παιχνίδια με τους πρωτοπόρους της περιφέρειας. Ο Μπλέικ Γκρίφιν είχε 26 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ για τους ηττημένους.

Ουόριορς (25-15): Κάρι 28, Τόμπσον 18, Τζακ 18 (10 ασίστ), Λι 12 (11ριμπ.), Μπαρνς 9, Γκριν 7, Τζέφερσον 7, Λάντρι 6, Εζέλι 1, Μπιέντρινς, Μπέιζμορ, Τάιλερ.

Κλίπερς (32-10): Γκρίφιν 26 (13 ριμπ.), Κρόφορντ 24, Μπάτλερ 19, Μπαρνς 9, Μπλέντσοου 7, Γκριν 5, Όντομ 4, Πολ 4, Τζόρνταν 1, Τουριάφ.