Παρασκευή 3 Οκτωβρίου 2014

Άφησε υποσχέσεις ο ΠΑΟΚ!!

Με μία εμφάνιση επιπέδου… Ευρωλίγκας, ο ΠΑΟΚ έβαλε «δύσκολα» στην Ούνιξ Καζάν, γνωρίζοντας την ήττα –στην παράταση- με 91-86, για τη 2η μέρα του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» που γίνεται στο Ρέθυμνο.

Άφησε υποσχέσεις ο ΠΑΟΚ!
Ένας πολύ καλός ΠΑΟΚ κοίταξε στα… μάτια την Ούνιξ Καζάν, αλλά δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα στην παράταση με σκορ 91-86! Κομβικός παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Καϊμακόγλου, καθώς με δικό του τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο, έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (75-75) για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Από νωρίς έδειξε τις… ορέξεις του ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με «όπλο» την καλή του άμυνα, έφτασε ακόμα και στο +12 (20-8), λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ούνιξ με μπροστάρη τον Νίκο Ζήση ροκάνισε τη διαφορά με το σκορ να διαμορφώνεται στο 25-19.

Το ίδιο συγκεντρωμένοι ήταν οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου και στη δεύτερη περίοδο, διατηρώντας μία διαφορά επτά πόντων (30-23) μέχρι τα μισά. Μέσα δύο λεπτά η ομάδα του Καζάν έκανε ένα σερί 5-0 και έφερε τη διαφορά στο καλάθι (30-28), ωστόσο ήρθε η αντίδραση από το «Δικέφαλο του Βορρά», κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +7 (36-29).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +9 (38-29), ενώ ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου (44-41). Όμως, από εκείνο το σημείο η Ούνιξ Καζάν πάτησε το… γκάζι, με το τέλος του δεκαλέπτου να τη βρίσκει προηγούμενη με 52-49.

Με τα τρίποντα των Τσόχλα και Χαραλαμπίδη ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσα (55-55). Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, στο μεγαλύτερο μέρος του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Τσόχλα να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου (69-67), ενώ 15’’ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Βον με κάρφωμα να κάνει το 73-70. Τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν μπροστά (75-72), με τον Κώστα Καϊμακόγλου να στέλνει το ματς στην παράταση, με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Ο «Κάι-Κάι» ήταν πρωταγωνιστής για την Ούνιξ στο έξτρα πεντάλεπτο, δίνοντας «αέρα» επτά πόντων στην ομάδα του (75-82). Με το τρίποντο του Ουάιτ, η ομάδα του Καζάν διατηρούνταν στο +6 (81-87), ωστόσο 20’’ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Δέδας –με τον ίδιο τρόπο- έφερε τη διαφορά στο καλάθι (86-88). Μάλιστα, ενώ το σκορ ήταν στο 86-89, ο Τσόχλας είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς σε δεύτερη παράσταση, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε –στα 3’’- δεν βρήκε στόχο, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να παίρνει τη νίκη με το τελικό 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 36-29, 49-52, 75-75 (κ.α.), 86-91.