Παρασκευή 3 Οκτωβρίου 2014

Πήραν κεφάλι, Σέλτικ και Σάλτσμπουργκ!!

Ένα γκολ του Κρις Κόμονς ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην Σέλτικ απέναντι στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ, ενώ η Σάλτσμπουργκ επικράτησε 2-1 απέναντι στην Άστρα Γκιούργκιου

Πήραν κεφάλι, Σέλτικ και Σάλτσμπουργκ
Αλλαγή σκηνικού στον 4ο όμιλο, μιας και Σέλτικ και Σάλτσμπουργκ με τις νίκες τους, υποσκέλισαν την Ντιναμό Ζάγκρεμπ κι έβαλαν πλώρη για να θεμελιώσουν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση

(6΄Κόμονς )

Οι «Καθολικοί» μπήκαν δυνατά στο ματς απέναντι στους Κροάτες και ένα γκολ ήταν αρκετό για να πάρουν τη νίκη κλειδί για να μπορέσουν ν’ ανοίξουν διάπλατα τον δρόμο της πρόκρισης. Με δεδομένο πως έχουν δύο ματς με τους θεωρητικά ασθενέστερους Ρουμάνους κι έχουν περάσει κι από την Αυστρία, είναι ουσιαστικά το φαβορί για την πρόκριση. Το γκολ ήρθε μετά από ασίστ του Στόουκς. Οι Κροάτες κυνήγησαν την ισοφάριση και είχαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια, με το δοκάρι του Γουίλσον Εντουάρντο στο 28ο λεπτό. Ο Γκόρντον στο τέλος, σταμάτησε Σουντανί και Μπρόζοβιτς για να κρατήσει το μηδέν για την Σέλτικ.

ΑΣΤΡΑ ΓΚΙΟΥΡΓΚΙΟΥ – ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ 1-2
(15’ Σέτο – 36’ Καμπλ, 42’ Σοριάνο)

Παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ, από την ρουμανική ομάδα, που είχε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, τον Βασίλη Πλιάτσικα στη σύνθεση της, η Σάλτσμπουργκ ανέτρεψε το σκορ από το πρώτο μέρος και πήρε μια πολύτιμη νίκη που την φέρνει μαζί με την Σέλτικ στην πρώτη θέση. Στο 15ο λεπτό ο Ενάσε, έδωσε στον Ιάπωνα Σέτο, που με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Ο Σοριάνο στο 36ο λεπτό, βρήκε τον Καμπλ μέσα στην περιοχή και ο Σλοβένος έκανε το 1-1, ενώ στο 42ο ο δημιουργός του 1-1, έδωσε προβάδισμα με 2-1, μετά από ωραίο 1-2 με τον Άλαν. Το δεύτερο μέρος δεν είχε πολλές μεγάλες φάσεις και οι Αυστριακοί κράτησαν το υπέρ τους σκορ, ως το τέλος. *Πηγή: sport-fm.gr*